Liczbę oraz rozmieszczenie stacji ładowania samochodów elektrycznych wzięli pod lupę analitycy z firmy Yanosik. Chcieli sprawdzić, które miasta i województwa są najbardziej przyjazne właścicielom aut na prąd.

Reklama
Yanosik

- Nikogo nie powinno dziwić, że liderem w liczbie stacji ładujących jest województwo mazowieckie. Znaleźć tam można aż 131 ładowarek samochodowych. Najmniej jest ich natomiast w województwie świętokrzyskim, tylko 11 - wyliczyła Magda Zglińska z firmy Yanosik.

Dane te nie pozwalają jednak na konkretne oszacowanie tego, które województwo jest najbardziej przyjazne właścicielom aut elektrycznych. Duża liczba ładowarek w Mazowieckim może wynikać bowiem przede wszystkim z faktu, że region ten ma po prostu zdecydowanie większą powierzchnię niż inne województwa.

- Aby przygotowane przez nas zestawienia były bardziej miarodajne i jeszcze dokładniej odzwierciedlały liczbę ładowarek, przeliczyliśmy je na 100 tys. mieszkańców. Dzięki temu łatwiej jest ocenić, w których województwach ich zagęszczenie jest największe - wyjaśniła.

Yanosik

W efekcie można zauważyć, że najwięcej ładowarek na 100 tys. mieszkańców przypada w województwie małopolskim, dolnośląskim, zachodniopomorskim i pomorskim. Mazowieckie uplasowało się w tej klasyfikacji dopiero na 5 pozycji.

- Dane te prezentują się podobnie dla poszczególnych miast. Pod względem liczby ładowarek przoduje Warszawa, jednak po ich przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, stolica znajduje się w dolnej części przygotowanego przez nas rankingu - zauważyła Zglińska.

Yanosik

Łomża rajem dla samochodów elektrycznych?

Różnice w tych wyliczeniach widać także na przykładzie innych miast. W zestawieniu miejscowości z największą liczbą stacji elektrycznych znalazło się wiele miast wojewódzkich - Kraków, Wrocław, Katowice, Poznań czy Szczecin. Jednak po przeliczeniu ładowarek na 100 tys. mieszkańców do rankingu trafiają inne, zdecydowanie mniejsze miejscowości.

- Zestawienie miast z największą liczbą stacji elektrycznych przypadających na 100 tys. mieszkańców może zaskakiwać. Trafiły na nie bowiem takie miejscowości jak Łomża, Siedlce czy Świnoujście - wskazała.

Dane te prezentują więc doskonale, że to wbrew pozorom nie stolica jest najbardziej przyjazna właścicielom aut elektrycznych. Najlepiej elektrykiem jeździ się bowiem po Katowicach, Sopocie i Opolu.

Yanosik