Toyota rozpoczęła współpracę z japońskim koncernem chemicznym Tokuyama. Firma motoryzacyjna na potrzeby nowego partnera stworzyła prototyp generatora prądu, którego sercem są ogniwa paliwowe Toyoty Mirai, a jego paliwem – wodór powstający przy produkcji wodorotlenku sodu w zakładzie Tokuyama.

Reklama
Toyota Mirai / Toyota / idziaszek

Generator został oparty na prototypie o mocy 100 kW, testowanym od września 2019 roku w fabryce Toyota Honsha w Japonii. Nowe urządzenie ma moc 50 kW i w stosunku do pierwowzoru rozstało poddane różnym udoskonaleniom, obejmującym m.in. bardziej ergonomiczne ułożenie komponentów dla uproszczenia obsługi. Konstruktorzy wskazują, że wykorzystanie elementów napędu wodorowego auta, takich jak zestaw ogniw paliwowych, jednostka sterująca PCU, kompresor powietrza i dodatkowa bateria, pozwala budować wysokowydajne, bezemisyjne generatory w rozsądnych cenach.

Generator Toyoty od podszewki / Toyota / Sugiura, Mikio

Nowe urządzenie o napięciu 210 V, podłączone do sieci przewodem trójfazowym, waży 3,5 tony i ma 2,9 m długości, 1,5 m szerokości i 2,7 m wysokości. Jako paliwo wykorzystuje wodór o czystości 99,97 proc. Docelowo jego wydajność ma wynosić przynajmniej 50 proc. Ogniwa paliwowe z Mirai zawierają stały elektrolit polimerowy. Czas od uruchomienia do osiągnięcia pełnej mocy wynosi 40 sekund.

Działanie generatora Toyoty / Toyota / Sugiura, Mikio

Inżynierowie twierdzą, że innowacyjność tego programu pilotażowego polega na tym, żeby wodór generowany jako produkt uboczny w zakładzie Tokuyama służył do produkcji energii zasilającej tę fabrykę. Zadaniem Toyoty jest kontrola i weryfikacja działania generatora – jego wydajności, stabilności wytwarzania energii, niezawodności, łatwości obsługi oraz odporności na morskie powietrze o dużej wilgotności i zasoleniu. Testy potrwają do marca 2022 roku i mają pozwolić także na pomiar ilości energii wygenerowanej z wodoru stanowiącego produkt uboczny produkcji chemikaliów przemysłowych oraz opłacalność tego procesu w porównaniu z ceną energii na rynku

Toyota Mirai II / Toyota

W kolejnych etapach Tokuyama opracuje model biznesowy generowania energii z wodoru, z uwzględnieniem własnych możliwości produkcji czystego wodoru jako paliwa dla generatorów na ogniwa paliwowe.

Toyota zamierza wprowadzić wodorowe generatory do szerokiego użycia w przemyśle, a współpraca z jednym z największych japońskich koncernów chemicznych ma być poligonem prac badawczo-rozwojowych nad poprawą wydajności i trwałości generatorów oraz ograniczeniem ich wymiarów oraz kosztów produkcji. Docelowo zamierza opracować ofertę całej gamy generatorów na ogniwa paliwowe, przydatnych dla różnych gałęzi przemysłu.

Nowy prototyp generatora prądu zasilanego wodorem został zamontowany w zakładzie chemicznym Tokuyama Corporation w japońskim mieście Shunan w ramach programu testowego, realizowanego do marca 2022 roku / Toyota