Z powodu pandemii COVID-19 przewoźnicy jeżdżą dziś mniej. Jak podaje Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce możemy mówić o średnim spadku na poziomie 25 proc. Najbardziej ucierpiały przewozy międzynarodowe. Z kolei wzrost odnotował towarowy transport krajowy, w tym przewóz żywności, artykułów sanitarnych czy gabarytowy.

Reklama

Przewoźnicy przeorganizowali pracę, wykorzystując zawieszenie obostrzeń tonażowych oraz czasowych. Szacuje się, że w najbliższym czasie branża zacznie notować wzrosty.

– Transport, to sektor, który najszybciej wróci do realiów sprzed pandemii. Pojawi się jeszcze więcej ofert pracy dla kierowców – przekonuje Piotr Werner, menedżer ds. produktu Volvo Trucks Polska.

To dlatego organizatorzy przenoszą akcję "Profesjonalni kierowcy" do sieci. Pierwsze szkolenie z bezpiecznej i ekonomicznej jazdy odbyło się 18 maja. Uczestniczyło w nim 19 osób. W planach są kolejne, poświęcone m.in. codziennej obsłudze pojazdu czy zachowań w razie niepożądanych zdarzeń.

– Szkolenia online to odpowiedź na potrzeby firm przewozowych, przyszłych kierowców i parterów akcji. Wierzymy też, że jesienią uda nam się wrócić z zajęciami praktycznymi – zapowiada Małgorzata Kulis, dyrektor zarządzająca Volvo Trucks Polska.

Stanisław Rosół, dyrektor handlowy działu Opon Użytkowych w Continental Opony Polska dodaje: – Taka forma szkoleń, on line, może pomóc przyciągnąć do zawodu młode osoby.

Przed wybuchem pandemii na rynku brakowało 100 tys. zawodowych kierowców.

– Dziś także często brakuje pracowników, którzy byliby w stanie pokierować zestawem do i z krajów szczególnie dotkniętych pandemią, a coraz częstsze przypadki odsyłania kierowców na kwarantannę jedynie wzmagają utrzymujący się od lat wysoki deficyt profesjonalistów. Wraz z odmrażaniem gospodarki, zapotrzebowanie branży na kierowców zawodowych będzie rosnąć, a dotychczasowa luka jedynie się powiększy – przekonuje Mateusz Wałach z VFS Usługi Finansowe Polska.

Od 2016 roku szkolenia ukończyło 800 zawodowych kierowców, wyłonionych z ponad 1700 chętnych.

Akcję "Profesjonalni kierowcy" wspierają firmy: Volvo Trucks Polska, Continental Opony Polska, Volvo Financial Services, Grupa MAK, PKO Leasing, ERGO Hestia oraz MJM.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie: www.profesjonalnikierowcy.pl

Ruszyła kolejna edycja akcji "Profesjonalni kierowcy" / Materiały prasowe