Samochody używane królują w Polsce. W 2019 r. na lawetach wjechało ich ponad 1 mln – wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Najwięcej aut pochodzi z Niemiec. W 2019 r. było to prawie 583 tys. pojazdów, czyli niemal 60 proc. importu. Druga z wynikiem 98 tys. szt. jest Francja, trzecia Belgia – 70 tys. egz. Za 97 proc. przywozu odpowiadają osoby prywatne. W tej rzece z cudem graniczy wyłowienie czterech kółek o nienagannej przeszłości. Analitycy rynku bez ogródek mówią, że na każde 10 ofert nawet 8-9 to auta po kolizji, a większość ma korygowane liczniki. Weryfikacja rzeczywistego przebiegu czy historii napraw samochodu w wielu przypadkach jest wręcz niemożliwa. Czy taka rzeczywistość zawsze już będzie dręczyć kupujących samochody z drugiej ręki?

Reklama

Twórcy popularnego systemu Yanosik postanowili wejść na rynek z nową platformą ogłoszeniową Autoplac. Skąd pomysł?

– Ostatnio docierały do nas liczne zgłoszenia od użytkowników o tym, że nie ma w sieci miejsca z darmowymi ogłoszeniami o sprzedaży aut, które jednocześnie zawierałyby rzetelne parametry techniczne – powiedział dziennik.pl Paweł Bahyrycz, Yanosik. – Między innymi dlatego zdecydowaliśmy się ruszyć z nowym projektem będącym odpowiedzią na potrzeby osób sprzedających samochody, jak i poszukujących nowszych pojazdów. To unikalna na rynku polskim usługa, w zakresie której kupujący od razu otrzymają m.in. informacje o zweryfikowanym VIN czy dacie i wyniku badania technicznego wyjaśnił.

Jak to działa? Wystarczy wejść w menu aplikacji Yanosik i wybrać "Yanosik Autoplac" lub przejść do zakładki "Auto", następnie wybrać opcję "Sprzedaj/Kup auto" i przenieść się do sekcji "Sprzedaj".

Reklama

W przypadku sprzedaży samochodu wystarczy skanowanie kodu AZTEC z dowodu rejestracyjnego, a ogłoszenie zostanie automatycznie uzupełnione o najważniejsze parametry technicznie. Przewidziano też opcję ręcznego dodawania anonsów.

Usługa Autoplac jest dostępna dla smartfonów z systemem operacyjnym iOS oraz Android, i znaleźć ją można w zakładce “Auto” - “Sprzedaj/Kup auto”. Należy pamiętać, że wymagana jest aktualizacja do najnowszej wersji aplikacji. / dziennik.pl

– Sprzedający zyskuje możliwość darmowego i bezterminowego ogłoszenia, dotarcie do użytkowników aplikacji Yanosik, z której korzysta 1,5 mln kierowców miesięcznie, a także czas zaoszczędzony na automatycznym wypełnieniu podstawowych informacji o aucie – wyjaśnia Bahyrycz.

Z rozwiązania mogą korzystać zarówno osoby planujące wymianę samochodu, jak i firm trudniących się sprzedażą aut.

Sprawdzony VIN i przebieg auta prosto z CEPiK

– Nowa usługa to także ukłon w kierunku osób szukających aut. Dlaczego? Otóż ogłoszenia zawierają cenne informacje z perspektywy klienta: zweryfikowany VIN czy przebieg auta, jaki zapisany jest w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Większość ofert zawiera także pełną historię pojazdu, dzięki czemu można sprawdzić pierwszą rejestrację auta za granicą i w kraju, oraz kiedy i jak często następowały zmiany właścicieli. Zatem nowi nabywcy od samego początku mają wgląd w najważniejsze informacje o samochodzie – podkreślił przedstawiciel systemu Yanosik.

VIN – vehicle identification number, czyli numer identyfikacyjny pojazdu – to unikalny kod przypisany do pojazdu. Składa się z ciągu 17 liter i cyfr, za którymi kryją się takie dane jak marka i model pojazdu, jego wersja, rodzaj silnika, wyposażenia itd. Ale to nie wszystko. Mając dostęp do VIN możliwa jest weryfikacja historii pojazdu.

Yanosik Autoplac / dziennik.pl