Nissan GT-R NISMO nowej generacji - takim autem od niedawna podróżuje Krzysztof Hołowczyc. Czym nowy nabytek słynnego kierowcy z Olsztyna różni się od dotychczas użytkowanego czarnego GT-R R35?

W ocenie ludzi z Nissana obecny GT-R NISMO jest szczytowym rozwinięciem w historii modelu GT-R. Wyczynowym samochodem wyścigowym dopuszczonym do ruchu drogowego.

Reklama
Nissan

Twarz nowego GT-R NISMO wygląda srogo. Projekt nadwozia podporządkowano obniżeniu masy i jak najlepszym osiągom, m.in. dlatego ostro stylizowany zderzak został wykonany w całości z lekkiego włókna węglowego. A charakterystyczna dla nowych modeli Nissana krata osłony chłodnicy z motywem litery V jest większa, by silnik mógł łapać porządne hausty świeżego powietrza.

Nissan

Najbardziej zauważalne zmiany zaszły we wnętrzu - kabina bardzo zyskała na jakości wykończenia i komforcie. Zmodyfikowaną deskę rozdzielczą, kierownicę i środkowy podłokietnik pokrywa Alcantara. Tylko w NISMO są montowane kubełkowe fotele Recaro z włókna węglowego, które obszyto skórzaną tapicerką ze wstawkami z czerwonej Alcantary.

Reklama

Inżynierowie z 27 przycisków na desce rozdzielczej zostawili tylko 11 - to dla prostszej obsługi. Pojawił się 8-calowy ekran dotykowy z ikonami ułatwiającymi zarządzanie poszczególnymi funkcjami auta.

Nissan

A sercem nowego nabytku Hołowczyca jest 24-zaworowe V6 o pojemności 3,8 litra uzbrojone w dwie turbosprężarki o dużej przepustowości i średnicy - takie same, jak w samochodach startujących w wyścigach klasy GT3.

W efekcie silnik wytwarza 600 KM - o 30 KM więcej niż w jakiejkolwiek innej wersji tego auta. Moc jest przenoszona na cztery koła przez 6-biegową dwusprzęgłową przekładnię sterowaną łopatkami przy kierownicy.

Warto wiedzieć, że każdy silnik trafiający pod maskę GT-R jest ręcznie montowany przez doświadczonego mechanika TAKUMI.

Nissan

Cena? W Polsce nissan GT-R NISMO kosztuje ok. 780 tys. zł. Nad Wisłą sprzedażą tego auta zajmują się dwa wyspecjalizowane salony: Zaborowski w Warszawie oraz Japan Motors w Krakowie. To właśnie w tym pierwszym miejscu Krzysztof Hołowczyc odebrał kluczyki do nowego GT-R NISMO.