Najmłodsze samochody z niskim przebiegiem poruszają się po stolicy - przynajmniej tak wynika raportu porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych mfind.pl.

Reklama

W Warszawie, ubezpieczane za pośrednictwem mfind pojazdy, mają średnio po 12 lat i 163 tys. km na liczniku. Nieco starsze auta odnajdziemy w Kielcach, Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. Stosunkowo niskimi przebiegami mogą się pochwalić kierowcy aut z Poznania, Katowic, Rzeszowa, Krakowa i Bydgoszczy.

W większości miast wojewódzkich średnia wieku aut (z wykupionymi polisami OC), które jeżdżą po ulicach to 14 lat.

Największy przebieg mają pojazdy ubezpieczane w Szczecinie - to jedyne miejsce, gdzie średnia deklarowanych przejechanych kilometrów przekracza 200 tys. Sporo na liczniku mają również samochody w Gorzowie Wielkopolskim i Lublinie - przeszło 190 tys. km.

mfind

- Z naszej analizy wynika, że po Polsce jeżdżą głównie starsze, kilkunastoletnie auta ze sporym przebiegiem - komentuje Bartosz Salwiński, współzałożyciel porównywarki OC/AC mfind.pl.

Jego zdaniem samochody te często są w gorszym stanie technicznym i nie mają nowoczesnych zabezpieczeń, takich jak np. kurtyny powietrzne czy innych rozwiązań wspomagających kierowcę w sytuacji zagrożenia. Co przekłada się m.in. na dużą i ciągle rosnącą liczbę wypadków na drogach oraz zatrważającą liczbę ofiar śmiertelnych tych kolizji.

- Taki stan rzeczy jest jedną z przyczyn wzrostu cen OC, ponieważ ubezpieczyciele wyliczają ryzyko w dużej mierze na podstawie statystyk wypadkowych - kwituje Salwiński.