Mabuchi Motor oficjalnym komunikatem potwierdził decyzję o budowie nowej fabryki w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej. Wiadomo, że koncern zainwestuje na terenie Małopolski około 360 mln zł (ok. 83 mln euro) oraz utworzy do 2023 roku 400 nowych miejsc pracy. Zakład ten będzie pierwszą fabryką japońskiej firmy w Europie.

Reklama

Z komunikatu japońskiego inwestora wynika, że nowa fabryka zajmie się produkcją niewielkich silników elektrycznych i części do nich z przeznaczeniem dla przemysłu motoryzacyjnego.

- Decyzja o wybudowaniu nowego zakładu zapadła w związku ze zwiększeniem zapotrzebowania na tego typu silniki, a lokalizacja wynika z silnej pozycji Polski w handlu na terenie Europy oraz niedalekiej odległości nowej fabryki do odbiorców - czytamy w oficjalnym stanowisku Mabuchi Motor.

Nowy zakład, który powstanie na terenie o powierzchni 26 tys. m2 powinien ruszyć z produkcją zimą 2019 r. W 2023 zaplanowano osiągnięcie docelowej rocznej produkcji na poziomie ok. 16 mln sztuk silników rocznie.

Media

Wiadomo, że rozmowy na temat tej inwestycji toczyły się od wiosny 2016 roku. Krakowski Park Technologiczny przedstawił japońskiemu inwestorowi kilka możliwych lokalizacji. Mabuchi zdecydował się na działkę w jednej z podstref położonych w pobliżu autostrady A4.

Przedstawiciele spółki zarządzającej krakowską SSE twierdzą, że japońska inwestycja jest największym przedsięwzięciem w strefie od 2007 r., kiedy swoją fabrykę ciężarówek otworzył w Niepołomicach niemiecki MAN.