"Dobra zmiana" może zakończyć rajdową karierę Adama Małysza. Orlen już go nie sponsoruje - można było niedawno przeczytać w prasie. Teraz okazuje się, że mistrz zawiesił kierownicę na kołku, zatrzasnął drzwi rajdowego samochodu i wraca do korzeni. TO JUŻ PEWNE - Adam Małysz wraca do skoków narciarskich, ale nie jako skoczek...

Adam Małysz zamieni kombinezon kierowcy na garnitur, a fotel kubełkowy z pięciopunktowymi pasami na fotel dyrektora sportowego w Polskim Związku Narciarskim. Czterokrotny mistrz świata będzie odpowiadał za skoki narciarskie oraz kombinację norweską. Małysz podpisał z PZN dwuletnią umowę.

Zostałem dyrektorem koordynatorem kadry narodowej w skokach i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim. Ponieważ obecnie nie jestem w stanie kontynuować kariery w rajdach terenowych na poziomie, na jakim chciałbym to robić, zdecydowałem się wrócić do skoków narciarskich - powiedział Adam Małysz. - Działacze PZN od dawna namawiali mnie na taki ruch, a okoliczności skłoniły mnie do zaakceptowania ich propozycji. Będę pracował z ludźmi, w towarzystwie których dobrze się czuję i zajmę się rzeczami, które są mi bardzo bliskie. Jeśli chodzi o starty w rajdach, to wierzę, że nie jest to koniec Małysza - kierowcy, a tylko przerwa. Wkręciłem się w ten sport i chciałbym w przyszłości powalczyć jeszcze o sukcesy w tej dyscyplinie - stwierdził.

Adam Małysz jest najbardziej utytułowanym skoczkiem narciarskim w historii. Dość powiedzieć, że cztery razy stawał na olimpijskim podium, cztery razy zdobył tytuł indywidualnego mistrza świata, również czterokrotnie sięgnął po Puchar Świata (w tym trzy razy z rzędu). W jego karierze nie zabrakło również sukcesów podczas Turnieju Czterech Skoczni i trzykrotnego zwycięstwa w Turnieju Nordyckim.

Małysz aż dwadzieścia razy zdobywał tytuł zimowego- i osiemnaście razy letniego mistrza Polski w skokach narciarskich. To do niego należał rekord świata w długości skoku narciarskiego - poleciał wówczas na odległość 225 metrów. Kilka lat później jeszcze bardziej wyśrubował swój wynik do 230,5 metra. W swojej karierze wystąpił w 349 konkursach Pucharu Świata, w tym aż 198 razy zajął miejsce w pierwszej dziesiątce. Skoczek czterokrotnie wybierany był najlepszym sportowcem Polski.

Adam Małysz w 2011 roku ogłosił zakończenie kariery w skokach narciarskich. Kask ze skoczni zastąpił kaskiem kierowcy rajdowego i w kwietniu 2011 rozpoczął przygodę ze sportami motorowymi. W ciągu ponad pięciu lat stał się groźnym rywalem w cross country, zawodnikiem uznanym i zauważanym przez sportowych komentatorów. Teraz przyznaje, że zawiesił karierę kierowcy by powrócić do nart.