Aktualny jeszcze hyundai i30 zadebiutował w 2011 roku - w czasie premiery we Frankfurcie były już prezes Volkswagena Martin Winterkorn nie krył podziwu dla tego auta, zaś film z wizyty na stoisku koreańskiej marki stał się hitem w internecie. Szef VW rugał wtedy swoich podwładnych za to, że przynajmniej kilka rozwiązań jest lepiej opracowanych niż w golfie.

Reklama

Dziś Winterkorn w wyniku afery spalinowej nie kieruje już niemiecką firmą. A Hyundai po ponad pięciu latach zdecydował, że czas na nową generację modelu i30 i ujawnił pierwsze szczegóły dotyczące tego auta.

Hyundai / Thomas von Salomon

Nowy hyundai i30 jest przedstawiany jako samochód całkowicie europejski. Od projektu, przez opracowanie po testy - wszystko odbywało się na terenie Starego Kontynentu. Paparazzi kilkukrotnie łapali ten samochód w czasie prób na słynnej Północnej Pętli toru Nurburgring w Niemczech.

Nowy hyundai i30 dla każdego Polaka?

- To samochód dla każdego - projektując ten model, mieliśmy na uwadze dotarcie do bardzo szerokiej grupy klientów - powiedział Peter Schreyer prezes i główny projektant Hyundai Motor Group. - Charakterystyczny dla Hyundaia język projektowania, oparty o płynnie poprowadzone linie i przetłoczenia, ewoluował w kierunku bardziej ponadczasowej stylistyki. Razem z i30 debiutuje także nowo opracowany "kaskadowy" grill, zastępujący stosowaną dotychczas heksagonalną osłonę - dodał.

Hyundai / Thomas von Salomon

Ponadczasowa stylistyka jako eliksir młodości? Takie podejście od lat stosuje np. Audi, dla którego zresztą w przeszłości pracował Schreyer. W przypadku nowego hyundaia i30 oznacza to, że wygląd auta nie zestarzeje się tak szybko i długo pozostanie modny. Po kilku latach ciągle będzie na czasie. To może się podobać.

Nowy i30 na pierwszych zdjęciach można zauważyć nawiązania do tucsona. Widać także elementy, które pojawiły się w modelu ionic. O tym, jak bardzo nowy kompakt Hyundaia różni się od poprzednika i na ile przypomina obecne auta tej firmy przekonamy się już 7 września - wtedy zaplanowano światową premierę. A oficjalną prezentację przewidziano w blasku fleszy podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu na przełomie września października.

Hyundai / Thomas von Salomon

W Polsce hyundai i30 nowej generacji trafi do sprzedaży najpewniej na początku 2017 roku.