W 2016 roku wyścigowy ford GT wystartuje 24-godzinnym wyścigu w Le Mans, uważanym za Grand Prix wyścigów wytrzymałościowych.

Reklama

Nowy i wyczynowy model Forda, zaprezentowany przed chwila na słynnym torze w Le Mans we Francji, będzie rywalizował w klasie Le Mans GT Endurance przeznaczonej dla profesjonalnych zespołów i kierowców (LM GTE Pro).

Ford
Ford
Ford
Reklama

Samochód wyścigowy powstał na bazie supersamochodu ford GT, który zadebiutował w styczniu 2015. Co ważne, zarówno wersja wyścigowa, jak i drogowa zadebiutują w 2016 roku, aby uczcić 50. rocznicę zwycięstwa (pierwsze, drugie i trzecie miejsce) samochodów wyścigowych ford GT w wyścigu 24h Le Mans w 1966 roku. Przypominamy, że Ford odniósł też zwycięstwa w Le Mans w latach 1967, 1968 i 1969.

W przyszłym roku nowy wyścigowy ford GT weźmie udział w całym sezonie ogólnoświatowych mistrzostw wyścigów długodystansowych (FIA World Endurance Championship 2016) oraz w serii TUDOR United SportsCar Championship, świętując swój debiut w styczniu 2016 roku w wyścigu Rolex 24 organizowanym na torze Daytona na Florydzie. Dwoma zespołami Forda będzie kierować Chip Ganassi Racing with Felix Sabates (CGRFS). Oba zespoły chcą wystawić w Le Mans cztery samochody. Nazwiska kierowców pozostają tajemnicą.

Wyścigowy ford GT został wyposażony w szereg rozwiązań, które zdaniem inżynierów nie tylko dadzą temu modelowi przewagę w klasie LM GTE Pro, ale też przyniosą korzyści kierowcom kupującym nowe modele tej marki. Na liście innowacji jest aerodynamika zapewniająca doskonałą siłę docisku, wyższą stabilność i minimalny opór powietrza, lekkie materiały kompozytowe, w tym włókna węglowe tworzące sztywną i lekką strukturę podwozia, a także silnik 3.5 EcoBoost.