Świecący w nocy elektryczny model LEAF to efekt współpracy Nissana z wynalazcą Hamishem Scottem, twórcą nanoszonej metodą natryskiwania powłoki starpath, która absorbuje energię promieniowania UV w ciągu dnia. W efekcie po zmroku karoseria może świecić przez 8 do 10 godzin.

Reklama
Nissan

Przedstawiciele japońskiej marki przyznają, że wprawdzie świecące samochodowe lakiery oraz folie już od jakiegoś czasu są dostępne na rynku, to jednak "zasilany" ultrafioletem lakier opracowany specjalnie dla Nissana jest wyjątkowy ze względu na tajną formułę opartą wyłącznie na składnikach organicznych.

Jednym z nich jest bardzo rzadki minerał - glinian strontu - w opinii ludzi z Nissan jest to bezzapachowa oraz chemicznie i biologicznie obojętna substancja w stanie stałym.

Wiele firm oferuje świecące w ciemnościach lakiery samochodowe, ale są one nieorganiczne. Nissan uważa, że jest pierwszym producentem, który sam zastosował technologię świecącego w ciemnościach lakieru, a na dodatek nieszkodliwego dla środowiska. Trwałość takiego lakierowania - gdyby był powszechnie dostępny - jest oceniana na 25 lat.