Główne "grzechy" kierowców to przekraczanie dopuszczalnej prędkości, wymuszanie pierwszeństwa, niezapinanie pasów bezpieczeństwa i wyprzedzanie na przejściach dla pieszych.

Będziemy walczyć z brawurą na polskich drogach. Dla nas to jest czas szczególnie wytężonej pracy - mówi rzecznik policji Mariusz Sokołowski. Dodał, że więcej patroli należy się spodziewać w okresie wyjazdów na święta.

W pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia obowiązuje zakaz poruszania się ciężarówek powyżej 12 ton w godzinach od 8 do 22. Większość z nich powinna pozostać na parkingach - mówi rzecznik Inspekcji Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Dodaje, że istnieje wiele wyłączeń z tego zakazu między innymi dla ciężarówek przewożących niebezpieczne ładunki, prasę, pocztę, lekarstwa, artykuły spożywcze czy żywe zwierzęta.

Policjanci apelują, aby przed świętami zwrócić szczególną uwagę na kieszonkowców i włamywaczy. W sklepach i na targowiskach w ostatnim czasie dochodzi do wielu kradzieży.

Przed wyjazdem w dalszą drogę sprawdźmy okna i drzwi mieszkania - radzi Mariusz Sokołowski. Tłumaczy, że zdarzają się przypadki, że w pośpiechu na wigilijną kolację nie zamykamy zamków w drzwiach.