W opinii MSW system pozwoli na sprawdzenie m.in. dat rejestracji, danych technicznych pojazdu, informacji, czy pojazd ma ważne badanie techniczne i ubezpieczenie OC oraz czy nie jest oznaczony w ewidencji jako kradziony. Aby uzyskać dostęp do danych, trzeba będzie podać numer nadwozia VIN, datę pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu, który zamierzamy kupić. Usługa będzie bezpłatna.

Reklama

Resort podkreśla, że obecnie dane o pojeździe mogły być udostępnianie jedynie uprawnionym do tego instytucjom oraz właścicielowi lub posiadaczowi pojazdu. Wprowadzane zmiany umożliwią dostęp do informacji o aucie wszystkim, bez konieczności usprawiedliwiania potrzeby. Dane będzie można uzyskać on-line - nie będzie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie.

Ministerstwo zaznacza, że dostępne będą jedynie dane o pojeździe - informacje o właścicielu lub posiadaczu nie będą udostępniane.

Ustawa pozwoli również na wprowadzenie e-usługi "Bezpieczny autobus". Dzięki niej rodzice, którzy wysyłają swoje dzieci na kolonie lub wycieczki będą mogli sprawdzić m.in. czy autokar ma ważne badanie techniczne oraz ubezpieczenie OC. Dostęp do danych będzie możliwy po podaniu numer rejestracyjnego. Także w tym przypadku dane będą dostępne przez internet - nie będzie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie.

Obie usługi mają wystartować w czerwcu.

Podobne rozwiązania funkcjonują w innych krajach europejskich, m.in. w Wielkiej Brytanii i Szwecji.