Wiceminister finansów Janusz Cichoń tłumaczy, że przedsiębiorcy w niektórych przypadkach nadal będą mogli odliczyć pełną stawkę podatku VAT. Stanie się tak, jeżeli samochód będzie używany wyłącznie do celów służbowych. Odpowiedni zapis musi znaleźć się w regulaminie firmy. Wykorzystanie takiego samochodu musi być ewidencjonowane. Pełne odliczenie obejmuje też serwisowanie i tankowanie samochodu.

Jak przypomina dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu Andrzej Sugajski, nie wszyscy użytkownicy wykorzystują auto tylko służbowo. Ekswrt tłumaczy, że w przypadku tak zwanego użytku mieszanego przedsiębiorcy mogą odliczyć tylko połowę podatku VAT.

Trzy miesiące z łatwiejszą możliwością pełnego odliczenia podatku VAT pomogły branży motoryzacyjnej w Polsce. Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że w lutym licząc rok do roku zainteresowanie tak zwanymi autami z kratką było o ponad 200 procent większe. Resort finansów szacuje, że nowe przepisy pozostawią w kieszeniach podatników w tym roku prawie miliard złotych.