Policjanci z województwa zachodniopomorskiego wraz z mundurowi landu Meklemburgii Pomorza Przedniego rozpoczynają wspólną akcję "U sąsiada bezpieczniej". W sezonie letnim polsko-niemieckie patrole policji będą kontrolować kierowców i informować turystów o zmianach w ruchu drogowym po obu stronach granicy. Najwięcej służb należy spodziewać się na przejściu granicznym w Lubieszynie i Krajniku Dolnym - mówi naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w Szczecinie Grzegorz Sudakow.

Reklama

Na terenach przygranicznych będą prowadzone kontrole stanu trzeźwości, a kierowcy, którzy poruszają się bez pasów, będą zapraszani na symulator zderzeń. Turyści otrzymają także ulotkę w języku polskim lub niemieckim. Zawiera ona praktyczne informacje dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa wypoczywającym po obu stronach Odry.

W czasie wakacji działa również telefon bezpieczeństwa dla turystów zagranicznych. Obcokrajowcy mogę w ten sposób zawiadomić służby o zdarzeniu, uzyskać pomoc w przypadku kradzieży, kłopotów ze zdrowiem czy zgubienia dokumentów. Pracownicy infolinii posługują się biegle językiem angielskim, niemieckim i rosyjskim.