Przypomnijmy w telegraficznym skrócie - jakiś czas temu było głośno o tym, że najnowszy model Infiniti będzie produkowany w warszawskiej Fabryce Samochodów Osobowych. Resort Jacka Rostowskiego powiedział twarde "nie". I taki był finał nadziei FSO na nowe zlecenie…

Reklama

Teraz najważniejsze osoby z Infiniti ogłosił, że japońska marka uruchomi produkcję samochodów w Europie, w brytyjskiej fabryce Nissana w Sunderland. Wartość inwestycji wynosi około 250 mln funtów. Analitycy oczekują, że dzięki niej w Sunderland i w innych miejscach Wielkiej Brytanii powstanie tysiąc nowych miejsc pracy.

Jest to prawdziwy kamień milowy w dziejach firmy. Produkcja w Sunderland naszego pierwszego samochodu klasy premium jest kolejnym dowodem naszego zaangażowania w brytyjski przemysł, a także potwierdzeniem długotrwałego sukcesu fabryki, która jest coraz wyżej ceniona - powiedział Colin Dodge, wiceprezes oraz dyrektor ds. produkcji Nissan Motor Co. Ltd. Co równie ważne, nowy model Infiniti, który będzie eksportowany na cały świat, jest właśnie opracowywany w naszym londyńskim centrum wzornictwa i naszym Europejskim Centrum Technicznym w Cranfield - zaznaczył Dodge.

Ta inwestycja jest doskonałą wiadomością dla północno-wschodniej Anglii i kolejnym głosem zaufania dla brytyjskiego przemysłu. Pasmo sukcesów Nissana w Wielkiej Brytanii świadczy o sile tutejszego przemysłu samochodowego oraz o jego wkładzie w odbudowę i rozwój gospodarki - powiedział premier David Cameron. Zapowiedź inwestycji pokazuje, w jaki sposób przemysł samochodowy we współpracy z rządem nieustannie zdobywa ważne długoterminowe projekty rozwojowe, w trudnym i konkurencyjnym sektorze, pomagając przy tym Wielkiej Brytanii w objęciu pozycji lidera w globalnym wyścigu - podsumował brytyjski szef rządu.

Angielska fabryka będzie jedynym miejscem na świecie, w którym będzie produkowany nowy model Japończyków. Taśmy ruszą w 2015 r. Dzięki nowemu autu po raz pierwszy w historii Infiniti będzie miało czym konkurować m.in. z mercedesem klasy A; BMW serii 1, Audi A3 i volvo V40. Jak będzie wyglądać? Jego zapowiedzią był prototyp o nazwie infiniti etherea.

Po rozpoczęciu produkcji w Sunderland Infiniti będzie pierwszą od 23 lat nową marką samochodową, której produkcja będzie się odbywać w Wielkiej Brytanii na taką skalę.

Ze względu na istniejące moce produkcyjne fabryki w Sunderland, produkcja nowego modelu Infiniti oznacza, że hatchback klasy C Nissana, który według zapowiedzi z kwietnia miał powstawać właśnie w Sunderland, będzie produkowany gdzie indziej. Decyzja o miejscu jego produkcji zostanie podjęta i ogłoszona w późniejszym terminie.