Liczba pamiętnych limitowanych serii Range Roverów była duża: od luksusowego Westminster’a, przez sportowego Vitesse’a, po przeznaczonego do ekspedycji Rhinoceros'a (oferowanego w komplecie z drewnianym nosorożcem wyrzeźbionym przez afrykańskich rzemieślników plemiennych). Ale to poniższe edycje były prawdopodobnie najbardziej pamiętnymi i znaczącymi...

Reklama

Model "In-Vogue" był pierwszą fabryczną limitowaną edycją specjalną Range Rovera. Bazował na specjalnie przygotowanym samochodzie, który wypożyczono magazynowi "Vogue" jako rekwizyt do sesji zdjęciowej przedstawiającej najnowsze projekty mody autorstwa Jaeger’a i Lancôme’a. Sesja ta odbyła się w roku 1981 we Francuskiej miejscowości Biarritz. Model "In-Vogue" był oparty na samochodzie uwiecznionym na fotografiach. Posiadał jasnobłękitny lakier metallic, luksusowe wnętrze wykończone drewnianymi elementami i pełnym tapicerowaniem, klimatyzację oraz kosz piknikowy.

Model ten wyprodukowano w tysiącu egzemplarzy, a jego cena była wyższa o 800 funtów od bazowej.

Papa mobile - dwa specjalnie zmodyfikowane egzemplarze Range Rovera zbudowano dla papieża Jana Pawła II z okazji 6-dniowej wizyty w Wielkiej Brytanii w roku 1982. Ojciec Święty jeździł w tylnej kabinie chronionej panoramicznymi kuloodpornymi szybami. Te pojazdy o wysokim stopniu bezpieczeństwa zbudowano po próbie zamachu na papieża w roku 1981.

Media
Reklama

Model CSK - nazwa CSK pochodzi od inicjałów założyciela marki Range Rover - Charlesa Spencera Kinga. Powstało tylko 200 egzemplarzy tego samochodu. Był to pierwszy od lat nowy Range Rover w wersji dwudrzwiowej, ale był on ważny także z innych powodów. Wprowadzony na rynek w roku 1990 model CSK był Range Roverem o bardziej sportowym charakterze. Jego odpowiednikiem w naszych czasach jest model Range Rover Sport.

CSK - jako pierwszy Range Rover - posiadał zawieszenie z drążkami stabilizującymi. Rozwiązanie to sprawiało, że prowadzenie samochodu na szosie było bardziej precyzyjne, dzięki redukcji przechylania na zakrętach, charakterystycznego dla wcześniejszych Range Roverów.

Luksusowy Range Rover Autobiography Ultimate Edition - wyprodukowany w jedynie 500 egzemplarzach na indywidualne zamówienie - to przede wszystkim ręcznie wykończone wnętrze wykonane z wyszukanych materiałów.

Media

W tylnym rzędzie znajdują się dwa indywidualne, elektrycznie sterowane fotele, oddzielone konsolą wyposażoną w stolik na laptopa oraz elegancki barek. W zagłówkach tylnych foteli zamontowano dwa urządzenia iPad. Bagażnik wykończony jest drewnem tekowym z aluminiowymi okuciami i skórzanymi detalami, które nawiązują stylistycznie do pokładu luksusowych jachtów. Model został zaprezentowany w 2011 roku.