Produkcję ciągników marki Ursus uruchomi na początku grudnia w Lublinie spółka POL-MOT Warfama S.A. Nowe pojazdy mają być przeznaczone głównie do sadownictwa, ale też dla służb leśnych czy komunalnych.

Reklama

Jak powiedział rzecznik prasowy POL-MOT Warfamy Mariusz Lewandowski, w lubelskim oddziale spółki, zlokalizowanym na terenie dawnej fabryki samochodów, montowane będą najpierw ciągniki Ursus o mocy 110 KM. Spółka planuje produkcję traktorów w różnych wersjach, od 50 KM do 160 KM. Według ostrożnych szacunków firmy, za trzy lata możliwe jest produkowanie w Lublinie ok. 5 tys. sztuk rocznie nowych ciągników.

Inne

Koszt inwestycji POL-MOT Warfamy - w związku z uruchomieniem produkcji Ursusa - to około 20 mln zł.

Ciągniki montowane są z części produkowanych przez POL-MOT oraz komponentów i podzespołów innych producentów. Cena montowanego w Lublinie ciągnika ma wynieść ok. 115 tys. zł.

W lubelskim zakładzie spółki w związku z rozszerzeniem działalności zatrudniono około 100 pracowników. Jak powiedział Lewandowski, spółka planuje w 2012 roku poszerzać produkcję. "W miarę potrzeb będzie też zwiększane zatrudnienie" - zaznaczył.Władze spółki jako powód ulokowania produkcji Ursusa w lubelskim oddziale spółki podawały m.in. to, że na tym terenie są wykwalifikowani pracownicy, m.in. po upadłej fabryce Daewoo czy zwolnieni w ramach redukcji zatrudnienia w PZL Świdnik.

W czerwcu POL-MOT Warfama stał się wyłącznym właścicielem i dysponentem znaku towarowego Ursus. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zezwolił tej firmie na przejęcie kontroli nad spółką Ursus.

Inne

Ursus to jedna z najbardziej znanych marek. Jak tłumaczył dyrektor generalny POL-MOT Holding Andrzej Zarajczyk, Ursusy oceniano jako ciągniki dobre i niedrogie. "Stąd też nasza determinacja, żeby przejąć prawa do tej nazwy, a potem spróbować tak zrestrukturyzować produkcję i lokalizację, żeby ten Ursus znów był traktorem niedrogim, a jednocześnie bardzo dobrej jakości" - dodał.

POL-MOT Warfama jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Specjalizuje się w produkcji maszyn i urządzeń rolniczych - m.in. pras zwijających, owijarek, rozrzutników obornika, przyczep, ładowaczy czołowych typu TUR, ładowaczy zaczepianych i zwieszanych tylnych oraz ciągników rolniczych.

Spółka posiada zakład produkcyjny w Dobrym Mieście k. Olsztyna, a także oddziały w Biedaszkach Małych k. Kętrzyna, w Opalenicy i w Lublinie. W lubelskim oddziale montowane są - pochodzące z Chin - samochody Grand Tiger typu pick-up, wyposażone w wysokoprężną jednostkę o mocy 170 KM i napęd na obie osie. W marcu 2009 r. spółka uzyskała świadectwo homologacji pick-upa, uprawniające do sprzedaży samochodu na terenie Unii Europejskiej. POL-MOT Warfama produkuje też ekologiczne brykiety z biomasy.