"Nasza montownia w Bułgarii ruszy w lutym" - powiedział temu dziennikowi dyrektor marketingu prywatnej firmy Great Wall (Wielki Mur) Wang Shihui, na wystawie samochodowej w Kantonie. "Fabryka jest już praktycznie gotowa" - dodał.

Samochody, montowane z dostarczonych z Chin części i podzespołów w miejscowości Łowecz, będą przeznaczone na rynki Bułgarii i innych krajów, m.in. Rumunii i Turcji. Plany na rok 2012 przewidują sprzedaż 8 tys. pojazdów.

Firma Great Wall ma dalekosiężne plany. "W 2015 roku chcemy być obecni w Szwecji i Norwegii, potem także w Wielkiej Brytanii" - podkreślił Wang.

"FAZ" pisze, że samochody osobowe, dostawcze i terenowe (SUV) tej firmy - modele Voleex, Hover i Wingle - mają kosztować w Europie od 8 tys. do 22 tys. euro.

Wang poinformował, że jego firma, notowana na giełdach w Hongkongu i Szanghaju, eksportuje już pojazdy do stu krajów. W tym roku Great Wall sprzeda za granicą 80 tys. pojazdów, o 40 proc. więcej niż rok wcześniej. Jedna czwarta eksportowanych pojazdów trafia do Rosji, dużymi odbiorcami są też Australia, Chiny i RPA.