Michał Kościuszko (Skoda Fabia S2000) zajmuje 19. miejsce w klasyfikacji generalnej. Polacy reprezentujący zespół Dynamic World Rally Team po przejechaniu łącznie siedmiu odcinków specjalnych Rajdu Portugalii zajmują 6. miejsce w klasyfikacji SWRC. Prowadzi Jari Ketomaa przed Nasserem Al Attiyahem (+23.2) i Per Gunnar Anderssonem (+36.8).

"Początek dnia był bardzo dla mnie trudny po wypadku, który miał miejsce na Rajdzie Jordanii, ale z kilometra na kilometr czuję się coraz pewniej i coraz lepiej czuję samochód. Pozwala mi to z optymizmem patrzeć na kolejne dni rajdu. Niemniej jednak najważniejsze dla mnie jest to, aby dojechać do mety całym samochodem i dojść do jak najwyższej formy, którą mieliśmy na początku sezonu." - powiedział Michał Kościuszko.

"Na rajdzie panują dosyć trudne warunki - twardy szuter i wysokie temperatury. Powoduje to szybkie zużycie opon, dlatego na końcówkach oesów jest nam dosyć trudno utrzymać się na drodze. Aby zmniejszyć zużycie opon na jutrzejsze odcinki będziemy musieli zmienić ustawienie samochodu." - dodał Michał

"Atmosfera na rajdzie jest bardzo przyjazna. Kibice spontanicznie reagują na przejazdy kierowców. Widzieliśmy również biało-czerwone flagi, co bardzo nas cieszy a doping Polaków zdecydowanie podnosi na duchu." - kontynuuje Michał

Ogier był najszybszy na pięciu z sześciu odcinków specjalnych pierwszego dnia rajdu. Drugi Hiszpan Dani Sordo traci do lidera 26,6 s; na trzeciej pozycji jest sześciokrotny mistrz świata Francuz Sebastien Loeb - strata 44,8 s. Cała czołowa trójka jedzie Citroenami C4 WRC.

Czwarty ze stratą 46,9 do lidera jest Fin Mikko Hirvonen, zawodnik fabrycznego teamu Forda. Sebastien Loeb nie wygrał dotychczas ani jednego odcinka specjalnego. Francuz jechał ostrożnie, oszczędzał ogumienie, które bardzo szybko się niszczy na szutrowych, w wielu miejscach pokrytych drobnymi kamykami, odcinkach specjalnych.

Klasyfikacja po pierwszym dniu:

1. Sebastien Ogier (Francja/Citroen C4) 1:20.34,4
2. Dani Sordo (Hiszpania/Citroen C4) strata 26,6
3. Sebastien Loeb (Francja/Citroen C4) 44,8
4. Mikko Hirvonen (Finlandia/Ford Focus) 46,9
5. Petter Solberg (Norwegia/Citroen C4) 49,9
6. Jari-Matti Latvala (Finlandia/Ford Focus) 1.02,8
7. Henning Solberg (Norwegia/Ford Focus) 1.20,7
8. Matthew Wilson (W. Brytania/Ford Focus) 1.54,6...
....19. Michał Kościuszko (Polska/Ford Fiesta S2000) 7.13,4