Bez szans na niższe ceny – takim tytułem analitycy e-petrol.pl opatrzyli swój najnowszy raport i zauważają w nim, że w tym tygodniu zobaczyliśmy znaczącą podwyżkę – zwłaszcza cen oleju napędowego.

Reklama

– Globalna tendencja jest niezmienna. Wydaje się, że czas niskich cen nie tylko nie nadchodzi, ale na dłużej pozostanie jedynie w sferze wspomnień – stwierdzają.

Zdaniem ekspertów w ostatnich dniach perspektywy obniżenia cen na rynku naftowym nie rysowały się w trwały sposób. Spodziewają się, że – o ile nie nastąpi drastyczne załamanie podaży spowodowane kolejnym uderzeniem koronawirusa – wysokie koszty tankownia jeszcze trochę z nami zostaną.

Diesel drożeje, gaz LPG idzie do 3 zł

– Kierowcy w najbliższym tygodniu mogą spodziewać się 9-10-groszowych podwyżek cen diesla, 2-3-groszowych podwyżek cen benzyny 95 i około 8-9-groszowych podwyżek cen LPG – wyliczyła Magdalena Robak, analityk e-petrol.pl.

Dla kierowców oznacza to, że w okresie między 27 września i 3 października benzyna 95-oktanowa ulokuje się w przedziale cenowym 5,76-5,87 zł/l. Bez zmian powinny trwać w rejonie 6 zł za litr ceny 98-oktanowej benzyny bezołowiowej.

Reklama

W przypadku diesla zmiana w górę będzie zdecydowanie bardziej odczuwalna tutaj dla średniej ceny prognoza wynosi 5,61-5,72 zł/l.

Także dla kierowców samochodów z instalacją LPG zwyżkowy scenariusz cen gazu będzie bardzo realny przewidziano koszty na poziomie 2,82-2,90 zł/l. Czyli do 3 zł za litr już niedaleko...

Opel meriva LPG / dziennik.pl

Gaz LPG, benzyna i diesel - znaczny wzrost cen

Z kolei analitycy z biura Reflex stwierdzają, że końca podwyżek na razie nie widać. W mijającym tygodniu najbardziej, bo średnio o 10 gr/l zdrożał olej napędowy.

Średnie ceny paliw obecnie są poziome:

  • benzyna 95 - 5,80 zł/l (+2 gr/l),
  • benzyna 98 – 5,99 zł/l (+1 gr/l),
  • olej napędowy - 5,64 zł/l (+10 gr/l),
  • autogaz LPG - 2,85 zł/l (+3 gr/l).

Diesel w cenie benzyny 95

Nadchodzący tydzień także rysują w czarnych barwach.

– W perspektywie najbliższych kilkunastu dni czeka nas prawdopodobnie dalszy, nawet dość znaczny wzrost cen oleju napędowego, a tym samym zmniejszenie różnicy między ceną benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego na stacjach. Już dzisiaj ceny hurtowe oleju napędowego są wyższe od hurtowej ceny benzyny 95 – zauważają w raporcie.

Zdaniem biura Reflex w przypadku benzyn potencjał do wzrostu cen na stacjach jest dużo mniejszy niż w przypadku oleju napędowego. – Biorąc pod uwagę chociażby fakt, że w tym tygodniu hurtowe ceny benzyn pozostały na średnim poziomie z ubiegłego tygodnia, podczas gdy ceny diesla wzrosły o około 13 groszy na litrze netto – skwitowali analitycy.

Tankowanie na stacji paliw / dziennik.pl / Konrad Żelazowski