Świąteczne tankowanie tańsze niż przed rokiem - wynika z danych łódzkiego biura maklerskiego Refleks, które obserwuje rynek paliwowy. Przedświąteczny tydzień przynosi kilkugroszowe podwyżki cen benzyny na stacjach. Mimo to w trakcie tegorocznych świąt zatankujemy taniej niż przed rokiem. Średnio za litr Pb95 trzeba płacić 5 złotych 63 grosze. To o 2 grosze więcej niż przed tygodniem, ale nadal 20 groszy mniej w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Reklama

Ceny w kraju pozostają zróżnicowane, a litr Pb95 kupimy zarówno za 5,50 PLN jak i 5,80 PLN. Obecnie za benzynę Pb95 średnio w kraju zapłacimy więcej niż za olej napędowy - po raz pierwszy od początku listopada ubiegłego roku. W ostatnich 5 miesiącach to olej napędowy był droższy od benzyny. Teraz wraz z nadejściem wiosny sytuacja się odwraca. Wzrost detalicznych cen benzyny to efekt wyższych cen hutrowych.

Stabilne pozostają natomiast ceny oleju napędowego. W ostatnim tygodniu diesel na stacjach potaniał symbolicznie 2 grosze za litr. Średnio litr tego paliwa kosztuje 5 złotych 60 groszy. Olej napędowy jest średnio 19 gr./l tańszy niż przed rokiem. W najbliższych tygodniach nadal nie powinniśmy obserwować większych zmian cen tego paliwa ze względu na stosunkowo stabilny poziom cen hurtowych. Podobnie mniej zapłacimy za autogaz. LPG średnio w kraju potaniał w minionym tygodniu 3 grosze za litr do 2,56 PLN/l i jest najtańszy od września 2011 roku.

Najdroższymi województwami biorąc pod uwagę średni poziom cen wszystkich gatunków paliw są podkarpackie i lubuskie. Najtaniej jest w śląskim i kujawsko-pomorskim.