Bruksela wstrzymała 3,5 miliarda złotych w związku ze zmową ceną przy kontraktach na budowę dwóch odcinków trasy S8 i jednego odcinka autostrady A4. O sprawie poinformowały Wiadomości TVP. Rzeczniczka Komisji Europejskiej Shirin Wheeler powiedziała, że Bruksela czeka teraz na informacje z Warszawy.

Chcemy wiedzieć, czy do takich niedozwolonych praktyk dochodziło też przy innych projektach, a jeśli tak, to oczekujemy, że będzie rozszerzone dochodzenie w tej sprawie. A na przyszłość, chcemy żeby polskie władze usprawniły system zarządzania i monitorowania zamówień publicznych. Konieczne są lepsze i ściślejsze kontrole i wtedy możliwe będzie odblokowanie funduszy - wyjaśniła rzeczniczka. Dodała, że Brukseli zależy na szybkim rozwiązaniu problemu.

To nie jest żadna kara, choć rozumiem, że polskie władze czują się ofiarą. Dlatego też chcemy zakończyć tę sprawę możliwie szybko. Ale proszę się wczuć w rolę Komisji Europejskiej - musimy chronić interesy Unii i podatników - powiedziała Shirin Wheeler. 

Śledztwo w sprawie zmowy cenowej przy realizacji projektów na budowę polskich dróg prowadzi ABW na zlecenie Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie. Kilkanaście osób zostało oskarżonych. Polska poinformowała o tym Komisję Europejską w ubiegłym roku, a ta wtedy wstrzymała wypłatę pieniędzy. To będzie jeden z tematów spotkania w Brukseli ministrów - transportu i rozwoju regionalnego.