Prokuratura federalna nazywa to oszustwo "jednym z największych skandali korupcyjnych w historii kontraktów rządowych".

Reklama

Dwaj menedżerowie Korpusu Inżynieryjnego, Kerry F. Khan i Michael A. Alexander, przydzielili kontrakty na dostawę technologii informatycznej i usługi dotyczące bezpieczeństwa komputerowego firmie EyakTek z Alaski. Kontrakty zostały przekazane podwykonawcom w "firmie A" - jak ją określają władze, nie ujawniając prawdziwej nazwy. Ta z kolei, w porozumieniu z menedżerami Korpusu i EyakTek, sporządziła fałszywe, niemal dwukrotnie zawyżone rachunki na zamówione usługi.

Różnicę przywłaszczyli sobie: Khan, jego syn Lee Khan, Alexander oraz dyrektor ds. kontraktów firmy EyakTek, Harold F. Babb.

Skradzione miliony dolarów wydane zostały na samochody BMW, luksusowe zegarki, bilety lotnicze pierwszej klasy i inwestycje w nieruchomości na całym świecie.

Całą czwórkę aresztowano pod zarzutami oszustw, łapówkarstwa i prania pieniędzy. W czwartek odbędzie się ich pierwsze przesłuchanie przed okręgowym sądem federalnym w Waszyngtonie.

Według prokuratorów, podejrzani planowali również kolejne oszustwo, tym razem związane z kontraktem dla Korpusu Inżynieryjnego wartym 780 milionów dolarów.