Street View jest funkcją Map Google, która pozwala użytkownikom wirtualnie podróżować po świecie, oglądając miejsca na zdjęciach panoramicznych z perspektywy przechodnia. W ramach Street View można oglądać zdjęcia wykonane na wszystkich 7 kontynentach, w 27 krajach, w tym setki atrakcji turystycznych.

Reklama
Inne

"Mapy Google to jeden z pierwszych serwisów internetowych, które odwiedzą zagraniczni turyści, planujący przyjazd do Polski" mówi Artur Waliszewski, Dyrektor Google Polska. "Można już było na zdjęciach Street View oglądać stadiony RPA, na których odbywały się mecze piłkarskie Mistrzostw Świata w piłce nożnej, jak i historyczne zabytki Włoch. Kraje, takie jak Włochy, Francja, Wielka Brytania czy Szwecja korzystają na Street View pod względem turystycznym. Zależy nam, żeby w tym gronie nie zabrakło Polski" - dodaje.

Na razie jednak nie wszystkie miasta znajdą się w usłudze. Najpierw Google chce sfotografować atrakcje turystyczne. Dlatego ogłasza wielki plebiscyt, w którym każdy może wybrać, co powinno stać się wizytówką Polski. Później w internecie znajdzie się to, co dzieje się na ulicach największych polskich miast. "Chcielibyśmy, by zagraniczni goście mogli zobaczyć nie tylko zdjęcia stadionów i atrakcji turystycznych, ale także przekonać się jak wygląda ulica, przy której znajduje się ich hotel, co ciekawego można zobaczyć w okolicy i jak trafić na stadion" - mówi Artur Waliszewski.

Inne

Koncern zapewnia, że jest w kontakcie z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych, by uniknąć problemów z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Tam obywatele ostro protestowali przed zdjęciami. Bali się, że trafią na kompromitujące zdjęci. Nie chcieli też, by ich domów mógł w sieci obejrzeć każdy internauta. Kilka spraw trafiło nawet do sądu.

W związku z projektem na polskich ulicach mają pojawić się widocznie oznakowane samochody Google, wyposażone w zamontowane na dachu aparaty fotograficzne. W pierwszej kolejności planowane jest fotografowanie w regionie Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy, Wrocławia. Samochody mogą pojawić się również na trasach między tymi miastami. Zbieranie danych potrwa kilka miesięcy.

Co to jest Google Street View?Co to jest Google Street View?

Reklama

Street View to popularna funkcja serwisu Mapy Google (najwyższy stopień przybliżenia widoku), która już teraz obejmuje kilkaset lokalizacji na całym świecie, a w Europie dostępna jest w takich państwach, jak Francja, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania czy Holandia. Street View pozwala użytkownikom z całego globu wirtualnie podróżować po świecie oglądając miejsca na zdjęciach panoramicznych z perspektywy przechodnia. W ramach usługi Street View można oglądać zdjęcia wykonane na wszystkich 7 kontynentach, w 27 krajach, w tym setki atrakcji turystycznych.

Podstawowe zdjęcia są robione tylko na drogach publicznych i nie różnią się od zdjęć, jakie zrobić może każdy przechodząc ulicą (podobnie przypadkowi przechodnie znaleźć się mogą na zdjęciach fotoreporterów w gazetach czy w materiałach informacyjnych stacji telewizyjnych). Na publikowanych w ramach Street View zdjęciach, twarze przechodniów i tablice rejestracyjne samochodów są rozmyte, by ich rozpoznanie nie było możliwe. Po opublikowaniu, użytkownicy będą też mieli możliwość łatwego zgłoszenia prośby o dodatkowe zamazanie lub usunięcie zdjęć, które ich zdaniem naruszają prywatność lub z jakichś względów są niewłaściwe. Google dba o to, aby Street View przygotowywane było w zgodzie z lokalnymi przepisami prawnymi, a także pozostaje w kontakcie z właściwymi instytucjami i urzędami ochrony danych osobowych, przekazując szczegółowe informacje na temat usługi.

Poza standardowymi realizacjami zdjęć w miejscach publicznych, Google przygotowuje też zdjęcia w miejscach specjalnych, uzgadniane indywidualnie. Wśród nich są m.in. zabytki i obiekty znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, najciekawsze atrakcje turystyczne, takie jak Koloseum, Pompeje we Włoszech, czy stadiony RPA, na których odbywały się mecze piłkarskie w ramach Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

Użytkownicy Map Google w Polsce mogą już oglądać fotografie Street View z kilkuset lokalizacji z całego świata. Dzięki Street View można np. sprawdzić jak wygląda budynek, którego szukamy czy restauracja, w której ma się odbyć spotkanie, wybrać ciekawe miejsce na wakacje albo sprawdzić nową okolicę przed przeprowadzką. Firmy mogą z kolei wykorzystać fotografie Street View, umieszczając je bezpośrednio na swoich stronach, aby pokazać swoją lokalizację i ułatwić klientom trafienie. Użytkownicy mogą zaś wirtualnie spacerować po świecie, przesuwając się po panoramach.