Toyota udostępniła Komendzie Stołecznej Policji unikalny egzemplarz modelu Prius Plug In do patrolowania ulic Starego Miasta.

Toyota prius plug in jest pojazdem hybrydowym (dwa silniki: elektryczny i spalinowy) z możliwością ładowania baterii z gniazdka. Dzięki temu może pokonać dystans 20 km przy wykorzystaniu jedynie silnika elektrycznego, który pracuje bezgłośnie. 

Po rozładowaniu baterii samochód pracuje jak tradycyjny prius, wykorzystując silnik spalinowy i elektryczny łącznie. Całkowite naładowanie baterii z gniazdka zajmuje jedynie 90 minut.

W trybie elektrycznym samochód będzie patrolował ulice warszawskiego Starego Miasta niedostępne dla tradycyjnych pojazdów spalinowych, nie emitując hałasu, CO2, i nie zużywając paliwa.


Identyczne samochody testują władze municypalne Paryża oraz urzędnicy w Strasburgu. Prius poprzedniej generacji używany jest na Krakowskim Rynku przez służby porządkowe. Hybrydową Toyotę testowali również strażnicy miejscy Gdańska, Wrocławia, i Torunia.

Hybrydowa Toyota Prius jest dostępna w Polsce od 2004 roku. Obecnie na polskim rynku oferowana jest już trzecia generacja modelu. Wersja Plug In z możliwością ładowania baterii z gniazdka - taką otrzymali policjanci z Warszawy - zostanie wprowadzona do seryjnej produkcji w 2012 roku.