Nadeszła wiekopomna chwila! Właśnie ruszyły taśmy fabryki Kii w słowackiej Żylinie. Miesięcznie ma stamtąd wyjeżdżać 10 tysięcy cee’dów.

Jednak niebieski cee’d z numerem jeden raczej nie trafi do sprzedaży. Na masce podpisali się najważniejsi koreańskiego koncernu i nowy kompakt prędzej zaparkuje na honorowym miejscu. Tak dla uczczenia chwili.

A jest co świętować. To pierwszy samochód koncernu Kia całkowicie zaprojektowany i produkowany w Europie. Kompakt ma walczyć z takimi królami sprzedaży, jak golf, astra czy corolla, więc musi mieć w sobie coś rewelacyjnego. I ma. Poza unikalną siedmioletnią gwarancją dostaniemy prawie 20 wersji, z czterema poziomami wyposażenia plus długa lista płatnych dodatków.

Od samego początku będą dwa silniki benzynowe 1.4/109 KM, 1.6/122 KM i wysokoprężny 1.6 (90 KM lub 115 KM). W maju pojawi się turbodiesel 2.0/140 KM.

Najpierw wyjedzie pięciodrzwiowy hatchback. Latem 2007 r. dołączy kombi, a model trzydrzwiowy zaplanowano pod koniec przyszłego roku.

Wiemy, że podstawowy cee’d ma kosztować od 44 900 zł. Sprzedaż ruszy już na dniach, więc warto zarejestrować się na polskiej stronie Kii, by przejechać się najnowszym cee’dem. Tak dla własnej wygody, bo zapowiadają się kolejki…