Policjanci z Komisariatu Autostradowego w Gliwicach kilka dni temu zostali wysłani do samochodu stojącego na autostradzie A4. Ze zgłoszenia wynikało, że siedzący w aucie kierowca może potrzebować pomocy.

Reklama

– 70-latek, który siedział za kierownicą volvo, wyglądał na zdezorientowanego i przestraszonego – poinformowała śląska policja. Do tego mężczyzna był mocno zmarznięty, bo jak się później okazało, spędził w aucie wiele godzin. 70-latek porozumiewał się wyłącznie w języku niemieckim, jednak policjanci zdołali dowiedzieć się, że prawdopodobnie zepsuł mu się samochód, a on nie mógł poprosić nikogo o pomoc, bo nie miał przy sobie telefonu. Kiedy sprawdzili mężczyznę w Systemie Informacyjnym Schengen, czyli największej w Europie bazie danych, okazało się, że 70-latek zaginął w Niemczech – wyjaśnili mundurowi.

Mężczyzna zaginął w Niemczech

Policja podkreśla, że w międzyczasie do mundurowych podszedł kierowca, który rozpoznał 70-latka. Mężczyzna widział na portalu społecznościowym post, w którym rodzina informowała o zaginięciu swojego krewnego z Niemiec, załączając zdjęcie i numer rejestracyjny samochodu, którym jeździł. Kierowca dodał wpis pod apelem rodziny, informując, że 70-latek został odnaleziony w Polsce i jest pod opieką śląskich policjantów.

Policja / Policja
Reklama

– Rodzina szybko zareagowała na wpis. Córka zaginionego poprosiła policjantów, by zaczekali aż przyjedzie do Polski, gdyż tata cierpi nie tylko na demencję, ale i inne choroby, a nie zażył leków. Okazało się również, że tamtejsza policja prowadziła szeroko zakrojone poszukiwania 70-latka, wykorzystując helikopter – podała policja.

Córka do policjantów: Jesteście wzorem

Policjanci pojechali z 70-latkiem do najbliższego Miejsca Obsługi Podróżnych, gdzie zjadł i ogrzał się w radiowozie. Mundurowi przez kilka godzin opiekowali się mężczyzną. Zadzwonili także do jego córki, by mogła porozmawiać z ojcem. Po kilku godzinach podróży kobieta dotarła do Polski.

Reklama

- Wzruszona podziękowała policjantom za opiekę nad chorym tatą. Volvo 70-latka okazało się sprawne, wystarczyło zatankować samochód i szczęśliwa rodzina w komplecie wróciła do swojego domu – skwitowali policjanci.

Po odnalezieniu ojca córka napisała do załogi radiowozu (policja przetłumaczyła tekst na język polski):

Witam, dzięki za wszystko chłopaki. Jesteś wzorem do naśladowania dla wszystkich innych funkcjonariuszy policji. Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy wzięli udział w akcji ratunkowej dla Karli i udało nam się go bezpiecznie odnaleźć w Polsce. Mamy najwyższy szacunek dla dwóch polskich policjantów, którzy go znaleźli i opiekowali się nim przez cały dzień. Jestem totalnie oszołomiony taką ilością ciepła i cieszę się, że kiedy już do tego dojdzie, wszyscy trzymają się razem. Jesteś najwspanialszy ze wszystkich!

Policja / Policja
Zrzut ekranu z komunikatora internetowego z oryginalną pisownią w języku niemieckim. Policja przetłumaczyła tekst na język polski: Witam, dzięki za wszystko chłopaki. Jesteś wzorem do naśladowania dla wszystkich innych funkcjonariuszy policji. / Policja
Zrzut ekranu z komunikatora internetowego z oryginalną pisownią w języku niemieckim. Policja przetłumaczyła tekst na język polski: Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy wzięli udział w akcji ratunkowej dla Karli i udało nam się go bezpiecznie odnaleźć w Polsce / Policja
Zrzut ekranu z komunikatora internetowego z oryginalną pisownią w języku niemieckim. Policja przetłumaczyła tekst na język polski: Mamy najwyższy szacunek dla dwóch polskich policjantów, którzy go znaleźli i opiekowali się nim przez cały dzień. Jestem totalnie oszołomiony taką ilością ciepła i cieszę się, że kiedy już do tego dojdzie, wszyscy trzymają się razem. Jesteś najwspanialszy ze wszystkich! / Policja
Policja opublikowała podziękowania i ich tłumaczenie na język polski / Policja