Arkadiusz Nowiński za kierownicą polskiego oddziału Volvo usiadł w 2008 roku. W tamtym okresie firma sprzedała nad Wisłą ledwie 4400 aut rocznie, ale nowy szef docisnął gazu i podkręcił wyniki. Od 2009 roku SUV XC60 jest najchętniej wybieranym modelem segmentu premium. Volvo XC40 zdobyło pozycję lidera w kategorii mniejszych SUV-ów z wyższej półki. Mimo kryzysu wywołanego pandemią polski przyczółek szwedzkiej marki w zeszłym roku odnotował wynik niemal identyczny do rekordowego 2019 roku, mniejszy jedynie o 0,45 proc., gdy cały rynek aut osobowych skurczył o jedną piątą.

Reklama
Arkadiusz Nowiński / Volvo

Ocalił Volvo od kar

Kolejny skok w karierze nastąpił 2019 roku. Wtedy Nowiński usiadł na fotelu szefa produktu regionu EMEA Volvo Cars (Europa, Bliski Wschód i Afryka). Awans Polaka zbiegł się z nowymi przepisami, które wprowadzały w UE kosmiczne kary dla producentów za zbyt wysoką emisję CO2. Jak wywinąć się spod noża urzędników? Mission impossible? Lekiem okazało się błyskawiczne zelektryfikowanie oferty nową gamą Volvo Recharge, która dziś obejmuje hybrydy plug-in i auta elektryczne BEV. Bez tak szybkiej reakcji szwedzki producent byłby narażony na spadek sprzedaży i płacenie potężnych kar za przekroczenie limitów szkodliwych gazów. Tymczasem Volvo nie dość, że spełniło wszystkie wymagane cele emisyjne, to jeszcze nadwyżkę sprzedało innym markom samochodowym.

Sprzedaż zeletryfikowanych Volvo w Europie pod skrzydłami Nowińskiego osiągnęła w 2020 roku poziom około 30 proc., a w marcu 2021 roku poszybowała do 39 proc. Pikanterii liczbom dodaje fakt, że region EMEA odpowiada za ponad 50 proc. sprzedaży Volvo Cars, ale jednocześnie obejmuje aż 66 krajów o różnych uwarunkowaniach ekonomicznych i prawnych.

Volvo XC60 / Volvo

– Praca na stanowisku Volvo Car Poland była najważniejszym etapem mojej kariery. W ciągu niemal 13 lat dokonaliśmy niemal potrojenia naszej sprzedaży i ogromnego umocnienia Volvo jako nowoczesnej i pożądanej marki premium – powiedział Arkadiusz Nowiński, dotychczasowy prezes Volvo Car Poland i nowy szef regionu EMEA w randze Senior Vice President Volvo Cars. – Każdy obszar naszego biznesu urósł kilkukrotnie: sprzedaż aut nowych, używanych, części, usług serwisowych i finansowych. Nasze salony są teraz nowoczesne, a doskonałe uporządkowanie procesów biznesowych pozwoliło stawić nam czoła pandemii i utrzymać sprzedaż na rekordowym poziomie. Wielokrotnie szybko adaptowaliśmy się do zmieniającej rzeczywistości. Mamy dochodową sieć, zmotywowanych pracowników i rzeszę lojalnych klientów. Zawdzięczamy to naszemu zespołowi i sieci dilerskiej. Przez wiele lat praca tych ludzi była dla mnie ogromnym wsparciem i źródłem wiedzy, którą teraz podzielę się z moim zespołem w centrali – zaznaczył.

Arkadiusz Nowiński będzie nowym szefem regionu EMEA Volvo Cars. Ten region obejmuje 66 krajów i odpowiada za ponad połowę sprzedaży globalnej szwedzkiej firmy. Na nowym stanowisku zastąpi Björna Annwalla, który został nowym CFO Volvo Cars.

Arkadiusz Nowiński prywatnie uprawia szereg dyscyplin sportowych – zdobył patent sternika morskiego i uwielbia żeglarstwo, rowery szosowe. W przeszłości intensywnie biegał, ma za sobą kilka maratonów / Volvo
Volvo XC40 Recharge / Volvo