Zima nie daje za wygraną. Opady śniegu i śniegu z deszczem niemal w całym kraju. Błoto pośniegowe na drogach. Ślisko – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Opady śniegu występują w woj. lubuskim, lubelskim, podkarpackim, śląskim, świętokrzyskim, opolskim, małopolskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim, podlaskim, mazowieckim. Śnieg z deszczem utrudnia jazdę kierowcom na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. W tych dwóch regionach należy spodziewać się również mżawki i deszczu.

Reklama

Taka aura potrafią dać się we znaki. W 2019 roku w miesiącach zimowych doszło do niemal 6400 wypadków, a rannych zostało ponad 620 osób. Ponad 500 wypadków miało miejsce podczas opadów śniegu i gradu.

Pługopiaskarka live na mapie Yanosika

Yanosik, znany z nawigacji omijającej korki oraz z systemu ostrzegania o sytuacji na drodze, wprowadził nową funkcję. Użytkownicy otrzymają powiadomienie, gdy na ich trasie znajdować się będzie pługopiaskarka. Co istotne, na mapie prezentowana będzie lokalizacja live tego typu pojazdów. Dzięki temu, kierowcy będą wiedzieli w jakim stanie znajduje się trasa przed nimi.

Pługopiaskarka widoczna na mapie Yanosika / Yanosik
Reklama

– Wszystkie funkcje, które wprowadzamy w naszej aplikacji mają ułatwiać podróżowanie i zmniejszać ryzyko wypadków. Zawsze powtarzamy, że kierowca poinformowany, to kierowca bezpieczny bo w odpowiednim czasie może zaplanować manewr – powiedział Paweł Bahyrycz, Yanosik.pl – Ponadto nasza aplikacja już nie po raz pierwszy informuje o dodatkowych zdarzeniach na autostradach. Użytkownicy otrzymywali ostrzeżenia chociażby o koszeniu traw, co zwiększało bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i ekip wykonujących prace porządkowe – dodał.

Nowa funkcja przygotowana została we współpracy z Autostrada Wielkopolska S.A. Obecnie dostępna jest na autostradzie A2, na odcinku Świecko-Konin. Korzystać mogą z niej użytkownicy Yanosika na Androidzie.

Pługopiaskarka nie zaskoczy na drodze / Yanosik