W Polsce stale wzrasta liczba aut napędzanych LPG. Obecnie stanowią one 14,6 proc. wszystkich zarejestrowanych w Polsce pojazdów, podaje Polska Organizacja Gazu Płynnego. Zakładamy instalację LPG, aby zaoszczędzić na kosztach paliwa. Ale montaż instalacji LPG może spowodować, że poniesiemy wyższe koszty przy okazji innych wydatków związanych z użytkowaniem samochodu na gaz. Jednym z nich jest ubezpieczenie.

Reklama

OC - najtaniej dla diesli

Najwyższe ceny obowiązkowej polisy komunikacyjnej, ubezpieczyciele proponują właśnie posiadaczom samochodów z zamontowaną instalacją gazową. Na najniższą składkę mogą natomiast liczyć właściciele diesli - podaje porównywarka ubezpieczeń rankomat.pl.

W III kwartale 2017 r., właściciele diesli płacili za OC średnio 789,50 zł, tankujący benzynę płacili średnio 812,48 zł a właściciele samochodów napędzanych gazem 877,26 zł czyli 11 proc. więcej niż właściciele aut napędzanych olejem napędowym.

Reklama
Media

Na montaż instalacji LPG decydują się głównie kierowcy, którzy pokonują ponadprzeciętną liczbę kilometrów. Są więc bardziej narażeni na udział lub spowodowanie kolizji lub wypadku. A wyższe ryzyko ubezpieczeniowe skutkuje wyższą stawką za obowiązkowe ubezpieczenie.

Paliwa w Polsce - najtańsze w Europie

Ciągły wzrost liczby aut napędzanych gazem wynika głównie z chęci zaoszczędzenia na paliwie, które według Polaków jest za drogie. Mimo, że polscy kierowcy narzekają na wysokie ceny paliw w naszym kraju, to w rzeczywistości są one niższe niż w większości państw europejskich. Tendencja ta dotyczy głównie aut zasilanych tradycyjnym paliwem. Najdroższe paliwa tankują mieszkańcy Włoch. Cena benzyny we Włoszech jest aż o 2 zł wyższa niż w Polsce.

Media