Dużo w tym zasługi przeprowadzanych przez różne instytucje kampanii antyalkoholowych. Artur Zawadzki z Komendy Głównej Policji podkreśla, że walka z nietrzeźwymi kierowcami jest priorytetem w działaniach policji. Statystyki pokazują jednak, że pijani kierowcy powodują śmierć co dziesiątej osoby na polskich drogach.

W 2014 roku nietrzeźwi kierujący spowodowali ponad dwa i pół tysiąca wypadków czyli ponad 7 procent wszystkich wypadków. W zdarzeniach tych zginęło 345 osób czyli ponad 10 procent wszystkich ofiar wypadków.

Psycholog ruchu drogowego Andrzej Markowski podkreśla, że Polska nie wypada źle w porównaniu odpowiednich danych z innych europejskich krajów, gdzie są łagodniejsze limity spożycia alkoholu przez kierowców.

Okazuje się, że Polska nie jest wcale krajem tak bardzo rozpitym, jak chce się nam to wmówić. Po drugie, że potrafimy tak działać, żeby zmienić pogląd Polaków na temat alkoholu i relacji alkohol-kierowca i zmienić nasze zachowania - powiedział Markowski.

Nietrzeźwi stanowią tylko jeden procent wszystkich kierujących, ale wciąż istnieją duże wyzwania w walce z tym problemem. Coraz więcej kierowców jest świadomych zagrożeń płynących z jazdy "na podwójnym gazie", ale wciąż mało widzi problem alkoholowy u siebie. Nadal wiele sądów nie stosuje surowych kar wobec pijanych sprawców wypadków.