Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała członka gangu paliwowego. Agencja ujawnia, że w latach 2012-2014 przestępcy stworzyli w Polsce sieć kilkunastu spółek wykorzystywanych do tak zwanego karuzelowego obrotu biokomponentami paliwa. Dzięki fikcyjnemu transferowi bioskładników paliwa firmy wyłudzały podatek VAT. Straty Skarbu Państwa są szacowane na ponad 400 milionów złotych.

Reklama

Rzecznik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Maciej Karczyński poinformował w komunikacie, że do zatrzymania doszło w wyniku kontynuacji śledztwa prowadzonego pod nadzorem prokuratury w Gliwicach.

Wcześniej zatrzymano już 8 osób zamieszanych w fikcyjny transfer paliw przez granicę Unii Europejskiej i wyłudzanie zwrotu podatku VAT. Na liście zatrzymanych są udziałowcy, prezesi, prokurenci oraz pracownicy spółek usytuowanych w Polsce i Czechach.

Karczyński podkreśla, że o skali procederu świadczy fakt, iż prokuratura zarzuciła podejrzanym udział w procederze uszczuplania podatku VAT o wartości przekraczającej łącznie 400 milionów złotych oraz "wypranie pieniędzy" pochodzących z tych przestępstw w kwocie ponad 900 mln złotych.

Przedstawiciel AMW wyjaśnia, że wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci wysokich poręczeń majątkowych, sięgających w niektórych przypadkach kwoty 2 mln zł, zakazy opuszczania kraju i dozory policji. Jeden z nich trafił do aresztu na 3 miesiące. Grozi im kara nawet 15 lat więzienia. Sprawa ma charakter rozwojowy.