Super-ekonomiczny bolid "Mushellka" jest dziełem zespołu Smart-Power z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Menedżer tego zespołu Mateusz Wąsik przekonuje, że polska młoda kadra naukowa ma wielkie możliwości.

Reklama

W jego ocenie, "ludzie nie są problemem", nie ma też blokady młodych przez starą kadrę. Kłopoty są tylko z pieniędzmi na badania i realizację projektów. Mateusz Wąsik uważa, że powinny nastąpić zmiany legislacyjne upraszczające procedury przyznawania grantów.

Pieniądze na projekty leżą na ulicy - uważa z kolei Kazimierz Dzierżek, prodziekan wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, gdzie młodzi naukowcy skonstruowali Hyperiona, czyli łazika marsjańskiego. Jego zdaniem, młodzi są niecierpliwi i niejednokrotnie sami zaprzepaszczają szanse nie doprowadzając projektów do końca. U nas, jeśli ktoś ma fajny pomysł, zawsze znajdziemy pieniądze - powiedział Polskiemu Radiu.

Wystawę obejrzała też minister nauki i szkolnictwa wyższego. Lena Kolarska -Bobińska w rozmowie z Polskim Radiem podkreśliła "ogrom" możliwości, z jakich dziś mogą korzystać młodzi naukowcy. Może się oczywiście gdzieś zdarzyć niezrozumienie dla ich pomysłów, ale mogą korzystać z tak wielu dróg i grantów, że nie da się tego porównać z latami moich studiów - stwierdziła Kolarska -Bobińsk.