Po prawie stu latach z przednich szyb brytyjskich samochodów znikną kolorowe, okrągłe plakietki z datą ważności podatku drogowego. 40% kierowców obawia się, że przegapią przez to datę płatności i narażą się na automatyczną, dość wysoką grzywnę.

Reklama

Kary mogą być również całkowicie niezasłużone. Nowy system będzie bowiem polegał tylko na pamięci elektronicznej. Dzięki danym z 500 tysięcy policyjnych kamer drogowych, które rozpoznają numery rejestracyjne pojazdów, komputery w urzędzie drogowym będą automatycznie wyławiać samochody jadące bez opłaconego podatku. Ale kamery odczytują 30 milionów numerów dziennie i - jak obliczyli sami eksperci policyjni - co 25 błędnie, czy to z powodu brudu lub uszkodzeń tablic, czy myląc cyfry i litery, na przykład zero i O, czy nawet rejestrując śruby jako część numeru. Pomyłek w ściganiu kierowców za nieopłacenie podatku drogowego może być bardzo dużo - twierdzi brytyjski automobilklub królewski.

Zmiany w administrowaniu opłatą mają zaoszczędzić państwu 20 milionów funtów rocznie. Nikt nie wziął jednak pod uwagę kosztów prawnych tych pomyłek.