Carlos Ghosn, prezes i dyrektor generalny Nissana, przedstawił harmonogram wdrażania przez japońskiego producenta najnowszych rozwiązań technologicznych z zakresu automatyzacji jazdy.

Reklama

Szef koncernu stwierdził, że w odróżnieniu od rozwiązań przyjętych przez inne firmy testujące własne projekty, w których samochody poruszają się całkowicie samodzielnie, Nissan zakłada, że w jego pojazdach wyposażonych w funkcje jazdy autonomicznej człowiek nadal będzie siedział za kierownicą, sprawując kontrolę nad pojazdem.

Do końca 2016 r. Nissan udostępni dwa kolejne rozwiązania techniczne z zakresu autonomicznego sterowania pojazdami - powiedział Carlos Ghosn. Wprowadzamy na rynek automatycznego pilota pozwalającego samochodom na samodzielne - a co najważniejsze bezpieczne - poruszanie się w ulicznych korkach. W tym samym czasie zaoferujemy także w szerokiej gamie naszych modeli systemy automatycznego parkowania.

Następnie, w 2018 r., wprowadzimy system umożliwiający automatyczną zmianę pasa ruchu - dzięki temu pojazdy będą mogły samodzielnie omijać innych uczestników ruchu i przeszkody, zmieniając pas, po którym się poruszają. Przed końcem dekady przedstawimy natomiast system pozwalający na samodzielne pokonywanie miejskich skrzyżowań, bez jakiejkolwiek ingerencji ze strony kierowcy - dodał Ghosn.

Carlos Ghosn stwierdził, że zgodnie z szacunkami firmy liczba pojazdów Nissana, które będą wyposażone w zaawansowane rozwiązania komunikacyjne, osiągnie w przyszłym roku 1,5 mln sztuk. Pojazdy te będą wykorzystywać technologię chmury oraz oferować szybszy dostęp do mediów społecznościowych, umożliwiając jednocześnie korzystanie z aplikacji rozrywkowych czy funkcji sterowania głosowego.