Nissan poinformował japońskie ministerstwo transportu, że w modelu micra mogą pojawić się usterki w układzie kierowniczym. Chodzi o modele wyprodukowane w Wielkiej Brytanii i Japonii w latach 2002-2006. Problem może również pojawić się w modelu cube wytwarzanym w Japonii w podobnym okresie.

Reklama

Przyczyną globalnej akcji kontrolnej jest… źle dokręcona śruba w układzie kierowniczym. Skutek? Samochód może po prostu nie skręcić. Producent zastrzega, że wada nie doprowadziła jeszcze do wypadku.

Nissan

Nissan ogłosił, że wzywa do swoich serwisów samochody, które jeżdżą po drogach Japonii, Europy, Azji, Oceanii, Afryki, Ameryki Południowej i Środkowego Wschodu - razem 841 tysięcy sztuk. W opinii rzeczniczki japońskiej marki usunięcie usterki powinno potrwać ok. 40 min.

Co ciekawe, informacja o wykryciu wady zbiegła się z komunikatem japońskiego producenta, w którym ogłosił, że samochód, który zastąpi nissana micrę, będzie produkowany w europejskim zakładzie Renault.

Nowy pojazd, którego produkcja ma się rozpocząć w 2016 r., będzie eksportowany na wszystkie europejskie rynki z ruchem lewostronnym.

Jak wygląda sytuacja w Polsce?

Potencjalnie usterkowe samochody mogą się znajdować w partii wyprodukowanej między listopadem 2002 i majem 2006, jest to ogółem 7200 aut - powiedział portalowi dziennik.pl Krzysztof Kowalski, dyrektor komunikacji Nissana.

Niedawno Nissan powiadomił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że także niektóre sztuki aktualnej generacji modelu micra (K13) wyprodukowane w Indiach, mogą nie być bezpieczne dla użytkowników.

Nissan / Francesc Montero Desembre

Japoński producent przyznaje w komunikacie, że "tłoczek pompy hamulcowej może nie spełniać wymagań dostawcy odnośnie chropowatości. W takiej sytuacji, podczas wprawiania w działanie układu hamulcowego z niewielką siłą, kierujący może doświadczyć dłuższego skoku pedału hamulca. W ekstremalnych przypadkach może wystąpić obniżenie skuteczności hamowania, a w efekcie tego wydłużenie drogi hamowania pojazdu do pełnego zatrzymania."

W Polsce akcją objętych jest łącznie 796 sztuk nissana micra (K13). Lista nr VIN niżej.

>>>Nissan micra (K13) do kontroli. Zobacz listę nr VIN
pobierz plik

Nissan kontaktuje się listownie z właścicielami samochodów, których dotyczy problem – naprawa polega na wymianie pompy hamulcowej wraz z płynem hamulcowym