Dobre rozwiązanie to zaplanowanie atrakcji i gier, które zapewnią wszystkim rozrywkę i odwrócą uwagę od samej podróży. Dopilnuj, aby zabrać ze sobą talię kart, książeczki z zadaniami, papier, naklejki i ulubione zabawki (tylko miękkie). Przyda się też zestaw piosenek czy opowieści w głowie… Starszą "załogę" zajmą kieszonkowe konsole do gier, przenośne odtwarzacze DVD, CD z muzyką lub opowiadaniami.

Pamiętaj, że zwłaszcza młodsze dzieci lubią spędzać czas, grając w kilka prostych gier z rodzeństwem lub rodzicami. Oto lista przykładowych zabaw, które sprawią, że długa podróż minie niepostrzeżenie całej rodzinie:

Byłem na zakupach. Jedna z osób zaczyna grę, mówiąc "Byłem na zakupach i kupiłem...". Druga osoba powtarza kwestię wypowiedzianą przez pierwszą oraz dodaje własny przedmiot, itd. Czynność ta jest powtarzana do czasu, gdy jedna z osób lub wszyscy zapomną kto co kupił.

Polowanie na alfabet. Nawet dzieci, które dopiero uczą się alfabetu mogą grać w tę grę. Należy zacząć od litery "A" i znaleźć ją na szyldzie, ciężarówce, budynku lub tablicy rejestracyjnej. Pierwsza osoba, która dotrze do litery "Z" wygrywa. Można grać w tę grę na wyścigi lub wspólnie z całą rodziną.


Parzyste i nieparzyste. Prosta gra dla młodszych dzieci. Polega ona na tym, że gracze obserwują numery tablic rejestracyjnych samochodów skupiając się na ich ostatniej cyfrze. Jeden z graczy szuka numerów nieparzystych, a drugi parzystych. Każdy zapisuje swoje własne wyniki, a wygrywa ten kto pierwszy uzyska 21 punktów.

To co widzę. Rozejrzyj się i wybierz przedmiot, który widzisz w samochodzie lub na drodze. Następnie podaj innym wskazówkę, mówiąc "To co widzę...jest zielone", lub "To co widzę...jest brązowe i ma futerko". Podawaj wskazówki do czasu aż ktoś zgadnie co widzisz.

20 pytań. Pomyśl o osobie, miejscu lub rzeczy. Pozostali muszą odgadnąć co masz na myśli zadając w sumie maksymalnie 20 pytań na które możesz udzielić odpowiedzi "tak", "nie" lub "czasami".


Kamień-Papier-Nożyczki. Każdy z graczy kładzie swoją pięść na dłoni zwróconej spodem do góry i licząc do trzech, uderza pięścią w dłoń. Na "trzy" każdy zamienia pięść w wybrany przez siebie obiekt. Do wyboru jest jeden z trzech: kamień (zaciśnięta pięść), papier (otwarta dłoń) lub nożyczki (dwa palce ułożone w kształt litery V). Kamień pokonuje nożyczki łamiąc je, papier pokonuje kamień okrywając go, a nożyczki wygrywają tnąc papier. Jeżeli dwie osoby wybiorą ten sam obiekt, to próbują jeszcze raz.

Historia zatacza krąg. Jedna osoba w samochodzie wymyśla tytuł opowiadania. Na podstawie tytułu kolejna osoba wymyśla pierwsze zdanie historyjki, zaczynając od słów "Dawno, dawno temu...". Trzecia osoba kontynuuje opowiadanie dodając do niego kolejne zdanie, i tak na okrągło. 

Zajmując swoje pociechy w ten sposób, jak również planując częste przystanki, by wszyscy mogli rozprostować nogi, sprawisz, że dzieci nie będą znudzone i drażliwe, a Twoje nerwy ocaleją. Każdy z Was będzie dużo bardziej zrelaksowany, gdy w końcu dojedziecie do celu. Szerokiej drogi!