Rząd zaostrzy przepisy dla kierowców aut z wyciętym filtrem DPF. "Takie pojazdy nie uzyskają badania technicznego"

| Aktualizacja:

Rząd nie lubi samochodów bez filtra DPF i już wie jak zagęścić sito kontroli, by nie dopuszczało takich aut na drogi. "By uzyskać pozytywny wynik badania trzeba będzie doposażyć pojazd w brakujący filtr" – mówi dziennik.pl Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego. A to kosztuje od ok. 2 tys. zł do 15-16 tys. zł.

wróć do artykułu
  • ~Diesel musi kopcic!!!
    (2018-10-10 12:42)
    Jak chcą tak robić to niech finalizuja albo dają dotację na to bo połowa albo większość właścicieli takich aut nie wie że go nie ma. A tych norm nie spełnia większość aut w Polsce...
  • ~cezar
    (2018-09-22 09:23)
    Niech posłowie zaczną też pracę nad podwyższeniem kwoty wolnej od podatku do swojego poziomu dla wszystkich obywateli. Wtedy zniknie wiele problemów trapiących obywateli i ich.
  • ~e
    (2018-09-21 21:41)
    Jasne. Chcą, żebym jeździła ohydną beznadziejną i niepunktualną, ale za to drogą komunikacją miejską.
  • ~Tadek
    (2018-09-19 10:01)
    Aż 5 tys. kara za wycięcie DPF.??:O O jej a miałem wycinać, to jednak lepiej nie ryzykować tylko regenerować te nasze filtry.
  • ~brzęczyszczykiewicz
    (2018-09-15 20:16)
    Rzygać mi się chce!!!!!!!
  • ~brajan
    (2018-09-11 22:03)
    Mandaty sie posypią ale czy to coś zmieni? Nie wydaje mi sie, chociaż ja sie nie martwie bo mam pande z lpg trzymam ją bo mało pali i części oe delphie jest od groma i ciut ciut w razie naprawy. Tylko czasem sie zdarzy że nie moge wjechać na parking podziemny ale coś za coś.
  • ~Dominica.Cooltschik
    (2018-09-11 21:42)
    wsadzić zarabiających mniej niż 12kPLN netto w PKSy i PKP - nie są godni aby poruszać się po drogach
  • ~cyklista
    (2018-09-11 18:08)
    Diagności zarobią na wziątkach, za przybicie stempla od wyborców PiS jeżdżących dymiącymi audikami w tedeiku.
  • ~Ali aba
    (2018-09-11 09:21)
    Autor tego teksty jest funkcjonalnym analfabetą. Samochód poddaje się badaniu, a uzyskuje się dopuszczenie do ruchu. Ale co się dziwić, piszący w mediach, tak jak tzw. polityczne "establiszmęty" mają pozorne wykształcenie
  • ~Rower-user
    (2018-09-09 21:19)
    Lepiej późno niż wcale. Szkoda tylko, że "diesel-arze" zabili tyle ludzi.
  • ~Mak
    (2018-09-07 12:49)
    Nic nie zmienią; stare TDI to pisi elektorat. Nowe polskie ylity, które wstały z kolan, odzyskały tożsamość!!!
  • ~Polkowski
    (2018-09-06 22:32)
    Artykuły,zwane wiadomościami,są pisane przez nieuków i paprańców,Tytuł komentowanego artykułu,RZĄD ZAOSTRZA PRZEPISY DLA KIEROWCÓW Z WYCIĘTYM FILTREM .Te zapowiedzi nie dotyczą tylko aut osobowych,ale wszystkich pojazdów,poruszajacych się po drogach.A wobec tego dotyczą wszystkich WŁAŚCICIELI aut osobowych i aut ciężarowych,a nie tylko kierowców.Co to za głupawy artykuł,pismak nie pisze jak rząd chce wyeliminować przekroczenie emisji spalin ,pojazdów samochodowych/.w Polsce na ponad 20 milionów samochodów,jeżdzących po polskich drogach.z tego10-15 milonów ,to pojazdy wieloletnie,przekraczające grubo normy emisji spalin.Same karanie kierowców jak pisze pismak,oznaczało by potraktowanie problemu emisji spalin ,przez rządzących,jak zawracanie wisły kijem.
  • ~Tylko benzynka
    (2018-09-06 13:53)
    Nareszcie. Wymiana filtra cząstek stałych jest typowym kosztem eksploatacji silnika diesla. Nie stać cię nie kupuj takiego samochodu, a nie trujesz innych.
  • ~towlasnieja
    (2018-09-06 10:56)
    Ten kwik królów lewego pasa w nastoletnich paskach TDI :D
  • ~Maciej
    (2018-09-05 12:47)
    Zacznijmy może od tego czym jest filtr DPF, jak jest zbudowany, obsługiwany i jaka jest przyczyna jego zatykania się? Filtr DPF to filtr mechaniczny zatrzymujący cząstki sadzy (które są rakotwórcze przy tej wielkości frakcji), tak, jak filtr powietrza zatrzymuje pyły. Różnicą jest to, że sadza to odmiana allotropowa węgla i z tego powodu może być spalona, co jest wykorzystywane w filtrach DPF i FAP. W przypadku filtru DPF podczas jazdy ze stałą prędkością i obciążeniem dotryskiwana jest dodatkowa dawka paliwa, która spala się już w filtrze DPF, dopalając zgromadzoną tam sadzę. W filtrach FAP dodawany jest specjalny środek katalizujący spalanie. To jest pierwsza sprawa związana z nowoczesnym dieslem - jest projektowany do jazdy w trasie. Jazda głównie albo wyłącznie po mieście, to gotowy przepis na zapchany DPF. Diesel z DPF >>>MUSI<<< raz na jakiś czas przejechać kilkadziesiąt km po autostadzie, ze stałymi obrotami. Nieco lepiej jest z filtrami FAP (głównie w dieslach francuskich). Sadza powstaje naturalnie podczas niepełnego spalania. Często jest ona efektem niesprawnego lub przerobionego silnika lub jego osprzętu. Masz zrobionego "czipa"? Twój silnik wtryskuje więcej paliwa, którego nie jest w stanie prawidłowo przepalić i wytwarza się sadza. Wtryski leją? Bierze olej? Jeździsz na tanim oleju (na dodatek mineralnym) i tankujesz na najtańszej stacji na uboczu? To są typowe przyczyny przedwczesnego zapychania się DPF. DPF jest typowym przykładem tego, co w Polakach najgorsze - kombinacji. Sprawny diesel, prawidłowo użytkowany i obsługiwany nie będzie sprawiał problemu. Diesel, który jest zajechany (10-letni TDI,185 000 km, okazja, jedyny taki!), zaniedbany, naprawiany i eksploatowany najniższym kosztem i używany w nieprawidłowy sposób będzie się psuł, słabo ciągnął i generował duże koszty, które szybko przekroczą oszczędności na paliwie.
  • ~Obserwator wydarzeń
    (2018-09-05 10:51)
    Co mają robić emeryci z rentą 900-1300 zł, jeśli samochód-diesel to często ich jedyna możliwość przemieszczania się? Czy nasze Państwo już zupełnie traci poczucie rzeczywistości?
  • ~Gunter
    (2018-09-04 17:13)
    Co za głupoty. Z artykułu wynika, że jak mój samochód z euro 6 kiedyś nie przejdzie badania spalin, ( które są dokładnie takie same jak dla benzyny z euro 6),to wystarczy że sobie kupię hebla z euro4 lub 3 , które były bez filtra DPF i dalej będę sobie legalnie jeździł? A co z benzynami ,które nie spełniają żadnych norm, te dalej beda mogły jeździć?.
  • ~ERAZM
    (2018-09-04 14:33)
    narod polski bez kombinowania nie da rady
  • ~wert