"Projekt ma być dedykowany wyłącznie stacjom paliw w sieci koncernu. To kolejny krok w kierunku zwiększania samowystarczalności energetycznej obiektów w sieci detalicznej PKN Orlen" - zapowiedziała spółka w komunikacie.

Reklama

PKN Orlen wyjaśnił, iż wytworzona przez siłownie wiatrowe energia "w pierwszej kolejności zostanie wykorzystana na potrzeby własne stacji paliw", a "ewentualne nadwyżki mogą zostać wyprowadzone do sieci dystrybucyjnej".

"Instalacja pilotażowych siłowni wiatrowych o pionowej osi obrotu i mocy do 40kW jest planowana na 2018 r." - podał płocki koncern. Według spółki, inwestycja ma zostać zrealizowana w formule "pod klucz" i obejmować będzie całość prac projektowych i budowlanych, łącznie z procedurami związanymi z uzyskaniem pozwolenia na budowę i przyłączeniem siłowni do sieci.

"Uniezależnienie od kierunku wiatru oraz możliwość pracy nawet przy niskiej prędkości wiatru pozwala na generowanie energii praktycznie przez cały rok. Konstrukcje o pionowej osi charakteryzują się mniejszym poziomem hałasu od swoich tradycyjnych odpowiedników o poziomej osi. W związku z tym eksploatacja urządzenia nie wpłynie na komfort użytkowników oraz pracowników stacji" - zaznaczył PKN Orlen, opisując planowany projekt.

Reklama

Zgodnie z jego założeniami, turbina wiatrowa ma zostać wyposażona w system SCADA, umożliwiający rejestrację zarówno warunków atmosferycznych, np. prędkość i kierunek wiatru, temperatura powietrza, wilgotność powietrza czy ciśnienie atmosferyczne, jak również parametrów pracy instalacji, czyli prędkości obrotowej wirnika, napięcia oraz natężenia po stronie stałoprądowej i zmiennoprądowej.

W lutym 2016 r. PKN Orlen wdrożył pilotażowy projekt mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 40 kWp (moc szczytowa, maksymalna), które zainstalowano na 11 wybranych stacjach paliwowych tej spółki. W panele z ogniw krzemowych mono i polikrystalicznych wyposażono placówki w Płocku, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Sandomierzu, Radomiu i Bielsku-Białej, a także w miejscowości Guzów przy trasie Sochaczew-Mszczonów oraz w Krakowie i Katowicach.

Moduły fotowoltaiczne umieszczone zostały na dachach i wiatach stacji paliwowych PKN Orlen, wkomponowując się tym samym w dotychczasową architekturę obiektów. Ilości energii generowanej ze słońca, a także wielkość zredukowanej w ten sposób emisji prezentowane są na zainstalowanych w pawilonach sklepowych monitorach.

Reklama

Jak informował wcześniej płocki koncern, z zainstalowanych 190 kWp uzyskano w pierwszych sześciu miesiącach blisko 80 MWh energii elektrycznej, zużytej niemal w całości na potrzeby własne stacji.

PKN Orlen zapowiadał jednocześnie, iż dla zwiększenia energetycznej samowystarczalności stacji paliw planowana jest także budowa pilotażowej instalacji do magazynowania energii elektrycznej. Spółka podkreślała wcześniej, że układ magazynowania energii elektrycznej "stanowi kompleksowe rozwiązanie problemu nieprzewidywalności i stabilności jednostek wytwórczych odnawialnych źródeł energii".

PKN Orlen jest największym podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych w Europie. Na terenie kraju posiada największą sieć stacji paliwowych - to ponad 1750 placówek. Poprzez spółki zależne płocki koncern ma także stacje paliwowe w Niemczech, Czechach i na Litwie.

Łącznie w grupie kapitałowej PKN Orlen na rynkach Europy Środkowej, w tym także Polski, działa ponad 2650 stacji paliwowych.