Polak potrafi! Studenci wynaleźli nowy sposób na jazdę za grosze. Wideo

| Aktualizacja:

Dwaj studenci Politechniki Świętokrzyskiej skonstruowali generator gazu drzewnego, który zasila samochód. Pojazd zamiast benzyny, tankuje… sprasowane trociny!

wróć do artykułu
  • ~Ktos
    (2012-09-21 11:12)
    Spalanie 25l/100km, to raczej wynik Kamaza, a nie Uaza, wiec nie wiem skad te 141zl.
  • ~jekkyl nh
    (2012-09-21 11:47)
    Nie znasz mozliwości samochodów terenowych. Generalnie palą tyle ile wlejesz -:). Tekst wyraźnie mówi, że UAZ nie jeździ po drogach publicznych, co oznacza jazdę w terenie. 25l/100 to wynik dla zwykłych dróg guntowych. W trudnych warunkach 100/100 to nic porażajacego nawet dla UAZ-a
  • ~kowal
    (2012-09-21 11:55)
    Projekt i budowa takiego generatora jako praca inżynierska?
    Taki poziom to co najwyżej zadanie dla technika (do wykonania wystarczyłyby umiejetności absolwenta szkoły zawodowej). Coś cieniutko z wymaganiami na świętokrzyskich uczelniach. Broszurki jz informacjami i schematami - jak przerobić zasilanie samochodu benzynowego na tzw. "Holzgaz" są łatwo dostepne już od czasów niemieckiej okupacji.
  • ~Lopez
    (2012-09-21 13:44)
    Ja jiżdżę moiom Syrenką na BIO-gazie z własnych pierdzin, nadmieniam że podkręciłem moc turbinką Kowalskiego i uzyskuję ekstra efekty na naszej autobance, żadem szkop mi nie podskoczy.
  • ~BRONEK WĄSATY
    (2012-09-21 14:09)
    WSZYSTKIE SAMOCHODY CYWILNE NIEMAL III RZEZY JEZDZIŁY NA "HOLTZGAZIE". TO JA NIE WIEM CO CI INZYNIEROWIE NIBY NOWEGO WYMYŚLILI
  • ~oLEK
    (2012-09-21 14:13)
    już w tytule jest klamsttwo zawarte, Dziennikarzyna pisze mianowicie " studenci wynalezlli nowy sposób jazdy za grosze". Takich mamy dziennikarzy jak studentów widać- niedouczonych... Nie ejst to zaden nowy sposób tylko znany od miedzywojnia conajmniej . NIEUKI!!!
  • ~pelamelabanana
    (2012-09-21 17:39)
    w 70 latach w Bielsku na ul Cieszynskiej w zakładach już nie wiem dokładnie czym się zajmujących, jeździł pług śnieżny na holtzgas. więc co oni WYNALEźLI???
  • ~Skuba
    (2012-09-21 18:01)
    Auta na "holzgas" jeździły w czasach III Rzeszy na front z ładunkami broni i amunicji. Wracały z drewnem na pace i generator miały zamontowany także za szoferką a nad nią był kominek. A w ogóle... Co za geniusz jeździ autem spalącjącym 25 l benzyny na 100 km? To chyba czołg!
  • ~erka
    (2012-09-21 19:06)
    To ja wolę konia,też na siano.
  • ~qwazi
    (2012-09-21 20:41)
    Golf III 1.8 90km + najtanszy dobrze zalozony gaz 10l/100km x2,76
    27,60zł więc na drewnie się nie oplaca ;p chyba ze w golfie brał by 10 kilo peletu ;p
  • ~.
    (2012-09-21 22:08)
    kamaz wciąga ~50/100, w terenie ok 130l/100,
    Kraz pali 2/3 tego co Kamaz
  • ~do Bronka z wąsami
    (2012-09-22 06:38)
    nowość omc. inż. polega na tym ze można palić peletem a nie rąbanym drewnem( pelet dotarł pod strzechy)
  • ~Tomek K
    (2012-09-22 09:54)
    W artykule jest błąd - napisane jest, iż pali 25 kg na 100 km ecopeletu, a w filmiku powiedziane jest, iż 10 kg na 100 km - koszt przejechania 100 km w tym wypadku wynosi 9.50 zł. (O ile cena 1kg ecopeletu także jest poprawna)
  • ~ttt
    (2012-09-22 10:06)
    Żenująca wiedza redaktorzyny. Odkrycie na miare początku ubiegłego stulecia.
    No ale jak się bawiło przez całe studia to teraz się pisze takie "artykuły".
  • ~Miklus
    (2012-09-22 14:34)
    Zdolną mamy latoś młodzież. Spodziewam się, że niebawem zostanie wynaleziona żarówka, następnie radio, a jak dobrze pójdzie to może nawet koło.
  • ~mrj Mar
    (2012-09-22 20:08)
    Wystarczy zobaczyć taki stary film z lat 60 . nazywał sie "Pigułki dla Aurelii"
    Dopiepszali tam własnie ciężarówą na holtzgas.
    Dziennikarz to chyba ciężki niedouk ...
  • ~jerzy
    (2012-09-22 22:44)
    "Na podstawie przeprowadzonych testów wyliczyliśmy, że do przejechania naszym autem na pelecie drzewnym odcinka 100 km, potrzeba około 25 kg peletu. Płacąc za 1 kg 95 gr, otrzymujemy wydatek rzędu 28,50zł, gdy ten sam odcinek przejechany na benzynie, to koszt około 141,25zł, płacąc za 25 litrów 5,65 za litr - mówi jeden z inżynierów".
    A czy czasem nie zdarza się, że 25x0,95=23,75, a nie 28,50?
    Jakie auto spala 25 litrów benzyny na 100 km?
    Ten artykuł, to paranoja adresowana dla analfabetów.
    10 litrów benzyny na 100 km kosztuje najwyżej 60 zł, jak więc zaoszczędzić na paliwie 100 zł?
  • ~Ronin_PL
    (2012-09-23 07:23)
    "Student-inżynier" obliczył jak analfabeta. Nawet przyjmując ich wyliczenia 25 kg/100km to po wprowadzeniu do masowej eksploatacji silników na trociny, Polska byłaby krajem bez lasów i łąk czyli Saharą północy.
  • ~pisowski pisowiec
    (2012-09-23 07:42)
    Niemcy w czasie Drugiej Wojny Światowej przerabiali osobówki na Holzgas, nie mówiąc o cywilnych ciężarówkach.
  • ~haha
    (2012-09-23 10:37)
    Mozna też produkować paliwo z ****** o czym wiemy ze spektaklu o Królu Ubu. Nie rozumiem, dlaczego nikt dotąd nie próbował na tym zbudować jakiejś piramidy finansowej.

Może zainteresować Cię też: