Polak potrafi! Studenci wynaleźli nowy sposób na jazdę za grosze. Wideo

| Aktualizacja:

Dwaj studenci Politechniki Świętokrzyskiej skonstruowali generator gazu drzewnego, który zasila samochód. Pojazd zamiast benzyny, tankuje… sprasowane trociny!

wróć do artykułu
  • ~LukasK
    (2012-10-23 10:22)
    Panowie matematycy. Studenci mieli do prób stare tanie auto, które dużo pali. Nie jest ważne, czy pali 25 czy 10 litrów na setkę. Ważne jest to, że jadąc na drewnie wydali kilkukrotnie mniej niż na benzynie.

    Jeśli jesteście szczżęśliwcami, którzy mają auto spalające cztery razy mniej benzyny niż ich terenówka, będziecie palić cztery razy mniej drewna. Wtedy zasięg pojazdu po załadowaniu 900 kg wyniesie 12 tysięcy kilometrów.
  • ~antyStekacz
    (2012-09-25 19:57)
    Bando troli internetowych i malkontentow - pierwsza instalacja na pelet drzewny, z zastosowaniem tradycyjnego silnika (i paletu jako filtra) chyba zasluguje na uznanie. Czy auto spala 20, czy 25 litrow jest niewazne, istotne jest kilkusetprocentowa oszczednosc na palecie, w stosunku do benzyny.
  • ~jerzy2
    (2012-09-24 10:16)
    co za goscie! Skad wzieli ze koszt przejechania 100km na benzynie wynosi 141,25 !
    oni faktycznie chyba troszeczke nie nadazaja za rzeczywistoscia i nadal tkwia w poczatku ubiegłego wieku
  • ~w.
    (2012-09-24 09:33)
    mogliby jednak wynależć koło i opatentować. I brać opłaty od amerykanów.
  • ~wagarowicz
    (2012-09-23 21:12)
    Wynaleźli u Hansa na strychu. Niemcy w czasie wojny używali ciężarówek na holzgas.
  • ~Ironimus
    (2012-09-23 12:45)
    Ale tytuł. Godny Dziennika. Poprawcie w te pędy. "Polak potrafi! Studenci (?wynaleźli?) odgrzebali (?nowy?) stary sposób na jazdę za grosze." Dziennikarzy z Dziennika jeszcze wtedy na ziemi nie było a w szkole tej metodzie nie mówili? Biedni wagarowicze z Dziennika.
  • ~haha
    (2012-09-23 10:37)
    Mozna też produkować paliwo z ****** o czym wiemy ze spektaklu o Królu Ubu. Nie rozumiem, dlaczego nikt dotąd nie próbował na tym zbudować jakiejś piramidy finansowej.
  • ~pisowski pisowiec
    (2012-09-23 07:42)
    Niemcy w czasie Drugiej Wojny Światowej przerabiali osobówki na Holzgas, nie mówiąc o cywilnych ciężarówkach.
  • ~Ronin_PL
    (2012-09-23 07:23)
    "Student-inżynier" obliczył jak analfabeta. Nawet przyjmując ich wyliczenia 25 kg/100km to po wprowadzeniu do masowej eksploatacji silników na trociny, Polska byłaby krajem bez lasów i łąk czyli Saharą północy.
  • ~jerzy
    (2012-09-22 22:44)
    "Na podstawie przeprowadzonych testów wyliczyliśmy, że do przejechania naszym autem na pelecie drzewnym odcinka 100 km, potrzeba około 25 kg peletu. Płacąc za 1 kg 95 gr, otrzymujemy wydatek rzędu 28,50zł, gdy ten sam odcinek przejechany na benzynie, to koszt około 141,25zł, płacąc za 25 litrów 5,65 za litr - mówi jeden z inżynierów".
    A czy czasem nie zdarza się, że 25x0,95=23,75, a nie 28,50?
    Jakie auto spala 25 litrów benzyny na 100 km?
    Ten artykuł, to paranoja adresowana dla analfabetów.
    10 litrów benzyny na 100 km kosztuje najwyżej 60 zł, jak więc zaoszczędzić na paliwie 100 zł?
  • ~mrj Mar
    (2012-09-22 20:08)
    Wystarczy zobaczyć taki stary film z lat 60 . nazywał sie "Pigułki dla Aurelii"
    Dopiepszali tam własnie ciężarówą na holtzgas.
    Dziennikarz to chyba ciężki niedouk ...
  • ~Miklus
    (2012-09-22 14:34)
    Zdolną mamy latoś młodzież. Spodziewam się, że niebawem zostanie wynaleziona żarówka, następnie radio, a jak dobrze pójdzie to może nawet koło.
  • ~ttt
    (2012-09-22 10:06)
    Żenująca wiedza redaktorzyny. Odkrycie na miare początku ubiegłego stulecia.
    No ale jak się bawiło przez całe studia to teraz się pisze takie "artykuły".
  • ~Tomek K
    (2012-09-22 09:54)
    W artykule jest błąd - napisane jest, iż pali 25 kg na 100 km ecopeletu, a w filmiku powiedziane jest, iż 10 kg na 100 km - koszt przejechania 100 km w tym wypadku wynosi 9.50 zł. (O ile cena 1kg ecopeletu także jest poprawna)
  • ~do Bronka z wąsami
    (2012-09-22 06:38)
    nowość omc. inż. polega na tym ze można palić peletem a nie rąbanym drewnem( pelet dotarł pod strzechy)
  • ~.
    (2012-09-21 22:08)
    kamaz wciąga ~50/100, w terenie ok 130l/100,
    Kraz pali 2/3 tego co Kamaz
  • ~qwazi
    (2012-09-21 20:41)
    Golf III 1.8 90km + najtanszy dobrze zalozony gaz 10l/100km x2,76
    27,60zł więc na drewnie się nie oplaca ;p chyba ze w golfie brał by 10 kilo peletu ;p
  • ~erka
    (2012-09-21 19:06)
    To ja wolę konia,też na siano.
  • ~Skuba
    (2012-09-21 18:01)
    Auta na "holzgas" jeździły w czasach III Rzeszy na front z ładunkami broni i amunicji. Wracały z drewnem na pace i generator miały zamontowany także za szoferką a nad nią był kominek. A w ogóle... Co za geniusz jeździ autem spalącjącym 25 l benzyny na 100 km? To chyba czołg!
  • ~pelamelabanana
    (2012-09-21 17:39)
    w 70 latach w Bielsku na ul Cieszynskiej w zakładach już nie wiem dokładnie czym się zajmujących, jeździł pług śnieżny na holtzgas. więc co oni WYNALEźLI???

Może zainteresować Cię też: