Kiedy pierwszeństwo dla pieszych? Połowa ankietowanych popiera pomysł rządu [SONDAŻ DGP]

Nieco ponad połowa ankietowanych – 53 proc. – popiera pomysł rządu, zgodnie z którym pierwszeństwo powinno przysługiwać pieszemu jeszcze przed wejściem na pasy. Prawie 38 proc. uważa, że dopiero po wejściu na nie – wynika z sondażu IBRiS dla Dziennika Gazety Prawnej. Niemal co dziesiąty respondent nie ma zdania na ten temat.

wróć do artykułu
  • ~Ferplay
    (2019-12-03 15:51)
    W Czechach to żadna nowość, podejdziesz do przejścia dla pieszych i auto się zatrzymuje. Kierowcy tutaj nie mają problemu z zatrzymaniem się przed przejściem. Kiedy jestem w Polsce, muszę często stać jak pajac przy przejściu i czekać czasem nawet kilka minut aby przejść. Oczywiście wtargnięcie na jezdnię powinno być jak najbardziej karane.
  • ~Straszek
    (2019-12-03 13:31)
    A ja boję sję wchodzic na pasy, bo mam brak zaufania dla kierowców. Jako kierowca widzę co wyczyniaja co niektórzy przejeżdżajac na pasach, stad mój lęk. Wolę przeczekać aż wszyscy przejada i dopiero przechodzić kiedy mam pewność, że mnie nikt nie najedzie. Tak powinno być!!!!!!!DROGA DLA SAMOCHODóW, CHODNIKI DLA PIESZYCH.
  • ~pieszy
    (2019-12-03 10:26)
    Pieszy powinien mieć NADAL obowiązek sprawdzenia czy nie nadjeżdża pojazd . Już teraz wchodzą bezpośrednio przed lub pod pojazdy będące w ruchu. Po zmianie będzie o wiele bardziej niebezpiecznie. Przejście dla pieszych jest wyznaczone na jezdni przeznaczonej dla pojazdów. Ruch pieszego może tam się odbywać gdy pieszy upewni się że jego wejście na jezdnię nie zagraża jemu samemu i innym uczestnikom ruchu . Musi dać także szanse kierującego pojazdem na ew. zatrzymanie przed przejściem . Pieszy rozglądaj się na lewo potem na prawo no i raz jeszcze na lewo .
  • ~Krakus
    (2019-12-03 09:14)
    Pieszy zatrzyma sie na odcinku 0,5 m. Dla samochodu to minimum 10m... Korki w dużych miastach są już ogromne... Teraz pomysł że auto ma się zatrzynać jak pieszy zbliży sie do przejścia to absurd....
  • ~PisoKatol
    (2019-12-03 06:07)
    Bzdura! Pierwszeństwa zawsze ma silniejszy, tzn. ten, któremu zatrzymanie się sprawi większy problem. Gdyby tak nie było to tramwaje i pociągi podlegałyby ogólnym przepisom ruchu drogowego i musiałyby "zachować ostrożność" i " dostosować prędkość do panujących warunków" aby móc się w każdej chwili zatrzymać.
  • ~janlodi
    (2019-12-03 04:37)
    kkiss.︆︆︆︆n︆︆e︆︆t - świеtny prоj𝚎kt dl𝚊 dоrоsłych, którzy chсą znаleźć partner𝚊 sеksualn𝚎g𝚘
  • ~stareńki człowiek
    (2019-12-02 20:25)
    Polactwo -stan umysłu ,,ludzi "" między Wisłą a Bugiem. Główne cechy to : wzajemna nienawiść plemienna i totalne łamanie prawa stanowionego. Jedyne wyjście to dyktator z zewnątrz i szubienice na skrzyżowaniach dróg - amen
  • ~ml
    (2019-12-02 17:11)
    i co na to ekolodzy, nikt jeszcze nie policzył o ile takie zatrzymania zwiększą emisję spalin?
  • ~MAXYMILIAN
    (2019-12-02 15:48)
    Jestem przeciw wprowadzaniu nowelizacji.Tylko w Polsce jest przejście co 30-40 metrów Na odcinku 500 m spotkałem 18 przejść Tu potrzebna jest edukacja dla pieszych,że ma pierwszeństwo tylko gdy się już znajduje na pasach (Kodeks Drogowy)Dodam,że wielokrotnie widziałem niebezpieczne wtargnięcie pieszego przed samochód.Skończmy z "bublami prawnymi",bo będzie coraz więcej trupów.
  • ~lewy
    (2019-12-02 12:17)
    Piesi i tak już się zachowują jak święte krowy nie wspomnę o rowerzysta dajmy im jeszcze więcej przywilej.
  • ~emerytka
    (2019-12-02 11:08)
    Popieram przepis jako ,że pieszy na przejściu powinien być bezpieczny .Tymczasem u nas jest dużo wypadków na przejściach .Jesteśmy w unii i w zachodnich krajach , także skandynawskich takie przepisy są i nie ma tyle wypadków co w Polsce.
  • ~Vito z Hiszpanii
    (2019-12-02 11:00)
    wyniki tej ankiety pokazuja dobitnie,jak daleko jeszcz ePolsce do poziomu krajow normalnych.A wpisy pokazuja,jak niewiarygodny jest w Polsce poziom glupoty. CO wam sie stanie,matoly,jesli sie zatrzymacie a nawet chwile zaczekacie ?? Za moment przejada kogos z waszej rodziny i co wtedy ??Bedziecie plusc na bezmozgioch keirowcow??
  • ~Halinus F.
    (2019-12-02 10:35)
    "Konieczne jest też podniesienie sankcji za wykroczenia drogowe" Postulat w państwie prawa, w którym uniewinnia się osobę publiczną, za potrącenie staruszki na pasach....
  • ~głos rozsądku
    (2019-12-02 09:17)
    Nie jestem kierowcą, ale rowerzystą. Ale jestem przeciw. Piesi potrafią robić różne cuda, nawet na ścieżkach rowerowych.
  • ~sizif
    (2019-12-02 09:07)
    a od jakiej odległosci od przejscia będzie to pierwszeństwo? 1 metr, 3 metry, czy juz od 7 metrów
  • ~alef
    (2019-12-02 08:41)
    Należy iść dalej i wprowadzić pierwszeństwo dla pieszych na przejazdach kolejowych. Bezczelne pociągi myślą że tory należą tylko do nich...
  • ~realizm
    (2019-12-02 08:33)
    W miastach to paraliż komunikacyjny są przejścia gdzie właściwie ciągle ktoś przechodzi lub się zbliża, czyli stoimy godzinami a za nami kilometry korka (czyste powietrze) a co z babami kumochami które potrafią stanąć przy przejściu i godzinę gadać ?
  • ~kierowca
    (2019-12-02 08:22)
    tak jeszcze powinien wyjsc z sam . i wziac go na rece i przenies chry swiat i spoleczenstwo
  • ~Henniek
    (2019-12-02 07:36)
    Po niektorych komentarzach widac, ze dla nich ten temat to bagatela , a zycie drugiego g o o o o o wno warte!
  • ~Ciocia Klocia
    (2019-12-02 07:32)
    We wszystkich cywilizowanych krajach jest tak, ze pieszy jeszcze przed wejsciem na pasa ma PIERWSZENSTWO, czyli zawsze, czyli samochod przed pasami powinien sie zawsze zatrzymywac, no chyba ze nikogo, ani z lewa, ani z prawa nie ma. Kierowca powinien przed pasami zwalniaac i patrzec na lewo i prawo, a jak nikogo nie ma powoli jechac. Ostatnio bylam w Hiszpanii, szlam chodnikiem, na krotko sie zatrzymalam , zeby zajrzec do torebki, a samochod juz sie zatrzymal. No co kraj to obyczaj,czyli np Hiszpanie szynuja i respektuja zycie innych, w Polsce nie!