Nowe autostrady i trasy ekspresowe! Zobacz, gdzie i kiedy powstaną

| Aktualizacja:

Prawie 575 km nowych dróg zostało dopisanych do listy priorytetowych inwestycji. Zostanie na nie przeznaczone 25 mld zł. Tak wynika z nowelizacji uchwały w sprawie ustanowienia "Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011–2015", którą wczoraj przyjął rząd.

wróć do artykułu
  • ~jazu
    (2014-03-06 12:55)
    "Pozwoli to na zachowanie płynności w procesie inwestycyjnym", co pozwoli doprowadzic do bankructwa firmy wykonawcze.

    Planuje sie takze budowe pierwszych chodnikow platnych ze strefowa kontrola predkosci na wybranych odcnkach.

    Dla rowerzystow bedzie produkowany nowy model rowera o wdziecznej nazwie "Gender".
  • ~Templariusz
    (2014-03-06 17:53)
    Warszawa - Gdańsk miała być skończona na Euro 2012. Niezły POślizg, nie ma co.
  • ~cyt
    (2014-03-06 14:18)
    Wybudować źle, nie budować jeszcze gorzej. Przyleci Putin migami i to wszystko i tak rozwali. Wszystkim tak źle, a zaparkowanie w jakimkolwiek mieście wymaga cierpliwości i nie lada wyczynów.
  • ~mmm
    (2014-03-06 14:21)
    Liczycie ceny samej jezdni, czy także zagospodarowania poboczy, wykupu gruntów itp.? Podajecie cenę za ile pasów? Dwa czy trzy? Podajecie cenę z umów podpisanych do 2011, czy z realizacji w 2013?
  • ~KING KONG
    (2014-03-06 14:26)
    S2/S79 south bypass of Warsaw (3 lanes expressway, asphalt, urban terrain) 8.9 km - 29.3 mln EUR/km

    A1 Pyrzowice - Piekary Sl.(motorway, 2 lanes, asphalt, plain terrain) 16 km - 26 mln EUR/km

    S69 Bielsko-Biala - Zywiec (2 lanes expressway, mountains but no tunnels, asphalt) 15.6 km - 11.6 mln EUR/km

    A1 Piątek-Stryków (2 lanes motorway, asphalt, plain terrain) 21 km - 6.3 mln EUR/km

    S8 Syców - Kępno (2 lanes expressway, asphalt, plain terrain) 15.3 km - 4.9 mln EUR/km

    A4 Zgorzelec - Krzyżowa (motorway, 2 lanes, concrete, plain terrain) 51.4 km - 4.6 mln EUR/km
  • ~Wiesio13 bicz na PISmatołki
    (2014-03-06 15:09)
    Prezes musi dyndac jak Targowica !
    Jarek..a co tam slychac w Budapeszcie.. u pacholka Putina - Orbana..

    Rosja odpalilia rakiete , ze strachu prezes PIS schowal sie pod lozko
    i ma teraz 25 ochraniarzy jeden stale ochrania go w lozku razem z kotem
  • ~buc
    (2014-03-06 15:59)
    Coś mi świta...A! Już wiem !
    Kiedyś już Tusk obiecywał wybudować dokładnie te drogi.
    W 2008 roku obiecywał,
    Jest nawet gdzieś mapka w necie.
  • ~Ciekawa
    (2014-03-06 16:19)
    derek. A jak z jakością???
  • ~Pzdr
    (2014-03-06 18:13)
    Re z Niemiec.dzięki za materiał nie przypuszczałem że w niemczech aż tyle kasy pochłania biurokracja.Qwa ta cała unia musi sie rozwalic właśnie przez tych urzedasów.A byłoby naprawdę fajne i klawe życie w tej naszej kochanej EUROPIE.
  • ~z Niemiec
    (2014-03-06 14:08)
    Jeszcze raz w Niemczech 1 km autostrady kosztuje 26 mil. €
    sama budowa kosztuje okolo 6 mil, reszta to biurokracja.



    Hamburg – Bürokratie-Irrsinn in Deutschland! Ein Kilometer Autobahn kostet 26,8 Millionen Euro – doch davon sind gerade mal ein Viertel reine Baukosten. 75 Prozent gehen für Bürokratie und die Einhaltung von Vorschriften drauf!
    Nach Berechnungen des Verkehrsberaters Frank Schmid fallen pro Autobahn-Kilometer allein 9,4 Millionen Euro für Verwaltungskosten an, berichtet die „Wirtschaftswoche“. Die Kosten werden von unzähligen Behörden und Ämtern in der Genehmigungsphase produziert, die im Schnitt 20 Jahre dauert!

    Weitere 5,7 Millionen Euro gehen pro Kilometer für Gutachten und die Einhaltung von Tausenden Richtlinien und Gesetzen drauf – von der Asphaltmischung bis zur Abdichtung von Brückenfugen.

    Dazu kommen auch noch 5 Millionen Euro für Lärm- und Umweltschutz sowie Verkehrsleitsysteme
  • ~pilot
    (2014-03-06 22:54)
    **** z tego ! i tak na rowerze nie pojadę więcej niż 80 km/h ,zastanawiam się na ultra lekkim samolotem , tak ! moja żona ok 500 km 0d mnie i aby sobie bzyknąć raz w tygodniu muszę pokonać trasę 1000 km tam i tu. taki samolocik spala ok 6 litrów na 100 km i nie ma fotoradarów ani psów w powietrzu -hehe
  • ~@verte
    (2014-03-06 12:23)
    TLUKU POmatolski - a ty POmagasz w 'konczeniu'???

    OBIECANKI, CACANKI A POmatolstwu radocha!
  • ~Kielczanin
    (2014-03-06 13:02)
    Pieniądze wypływają z kazy zgodnie z planem, a postep inwestycji jest jak widać niezwykle powolny. To co miało być gotowe dwa lata temu, bedzie gotowe w nieokreslonej przyszłości.
    Nieokreślonej, bo plany rządu sa całkiem niwiarygodne.
    Pewne jest tylko to, że większość pieniędzy przewidzianych na te inwestycje rozpłynie sie we mgle w przewidzianym czasie, a wykonawcy zbankrutują, bo gdzieś po drodze do nich pieniądze znikną.
  • ~przywalmi
    (2014-03-06 12:25)
    koko2014-03-06 11:08
    Świat szykuje się do wojny a polatcwo planuje nadal i tylko planuje.
    koko debilu uciekaj z tego "polactwa" najlepiej do batiuszki cara Putina albo do Merkelowej na plantacje szparag
  • ~iza
    (2014-03-06 12:14)
    kolejne obietnice
  • ~Robnad
    (2014-03-06 12:43)
    E7 do Gdańska to niby kiedy, bo według Sławku Nowaku miała być na Euro, później w 2017?
  • ~mmm
    (2014-03-06 14:18)
    "Jak wynika z raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, budowa dróg w Polsce jest droższa niż w Niemczech. Unijni audytorzy zarzucają nam wręcz marnotrawstwo - informuje "Rzeczpospolita"."
    Cytowanie wyników za 2011 r jest imo bez sensu, bo tak naprawde odnosi sie do okresu, kiedy koszt autostrad liczono w oparciu o dumpingowe ceny dane przez firmy, które tych autostrad nie ukończyły.
  • ~Barka
    (2014-04-01 19:23)
    Czekam z niecierpliwością na prawdziwe autostrady w Polsce, tymczasem polecam infografikę na Poradniku Finansowania, próbuje zmierzyć się ze stwierdzeniem, że Polska jest w autostradowej czołówce Europy.
  • ~Korekta
    (2014-03-06 10:36)
    Tytuł mocno koloryzujący plany! Powinno być: "NOWA AUTOSTRADA i trasy ekspresowe". Dziękujemy Dziennikowi za pomoc Premierowi!
  • ~autostrada do nieba dla tuska
    (2014-03-06 12:07)
    Przed wyborami tusk buduje wirtualne autostrady.Za późno za późno.