Droga wybudowana za dwa miliardy dolarów łączy ze sobą Soczi, gdzie podczas zimowych igrzysk będą rozgrywane imprezy na lodzie, z wyżej położoną Krasną Polaną - tam na śniegu rywalizować będą narciarze.

- Problemy ze zmianą klimatu rozpoczęły się odkąd wydrążono w skałach kilka nowych tuneli - wyjaśnia miejscowy ekolog Władimir Kimajew.

Reklama

Tłumaczy, że z jednej strony wydrążono tunele, które spowodowały, że masy powietrza skróciły swoją drogę i wieją przez nie - prostszą drogą. Z drugiej strony podczas budowy drogi zmieniony został teren wzdłuż koryta rzeki Mzymta.

Wycięto lasy i przekopując wierzchołki okolicznych wzniesień zmieniono ich kształt. Na Krasnej Polanie średnia temperatura w sali roku się podniosła, natomiast na terenie nizinnym spadła. Jak zaznacza Kimajew z Ekologicznej Straży Północnego Kaukazu wiatry spowodowały, że co kilkanaście dni nad Soczi przechodzi trąba powietrzna, która niszczy drzewa i domy.

Reklama

O ile dokładnie stopni zmieniły się temperatury nie wiadomo. Wraz z rozpoczęciem prac budowlanych na trasie miedzy Soczi, a Krasną Polaną przestano prowadzić monitoring ekologiczny. W Soczi i okolicach, odpowiednie służby nie prowadzą badać jakości wody, mikroklimatu, zmian atmosferycznych, czy temperatury.