W okresie od 1975 do 2009 roku na polskich drogach śmierć poniosło blisko 208 tys. osób. O bezpieczeństwie ruchu drogowego rozmawiają eksperci w Sejmie podczas II międzynarodowej konferencji poświęconej ofiarom wypadków drogowych, której współorganizatorem jest MSWiA.

Reklama

Na podstawie danych dyrekcji ds. energii i transportu Komisji Europejskiej, w Polsce doszło do około 50 tys. wypadków w 2008 roku, a w 2009 roku do 44 tys. (spadek o 10 proc.). W ostatnich latach więcej wypadków odnotowano na terenie Niemiec (304 tys. w 2009 roku), we Włoszech (208 tys. w 2009 roku), w Wielkiej Brytanii (166 tys. w 2009 roku). Według danych Komisji Europejskiej, w wyniku wypadków na polskich drogach śmierć poniosło 5,4 tys. osób w 2008 roku i 4,5 tys. w 2009 roku (spadek o 16 proc.). W tym czasie w Polsce rannych zostało 62 tys. osób w 2008 roku i 56 tys. osób w 2009 roku (spadek o 10 proc.). W Unii Europejskiej liczba zabitych w wypadkach drogowych w 2009 roku wyniosła 4,4 tys. osób we Włoszech, 4,2 tys. osób we Francji, 4,0 tys. w Niemczech. W ubiegłym roku najwięcej rannych było w Niemczech 388 tys. osób, we Włoszech 295 tys. osób, w Wielkiej Brytanii 223 tys. osób.

Największy spadek liczby osób rannych w wyniku wypadków drogowych w 2009 roku, w porównaniu z rokiem poprzednim, odnotowano w Estonii (liczba rannych zmniejszyła się z 2 tys. 398 w 2008 roku do 1 tys. 751 w 2009 roku). Natomiast na Słowacji zmniejszyła się liczba osób zabitych w wypadkach drogowych (z 558 osób w 2008 roku do 374 w 2009 roku).

Najczęstszą przyczyną wypadków spowodowanych przez kierowców na polskich drogach, w ubiegłym roku było: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (31,2 proc.), nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (25,2 proc.), nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu (7,3 proc.), nieprawidłowe wyprzedzanie (6,6 proc.), nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych (6,4 proc.), niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami (6,2 proc.), nieprawidłowe skręcanie (3 proc.).

Reklama

Najwięcej wypadków powodują kierowcy samochodów osobowych (77,6 proc.), a najmniej kierowcy autobusów (1,1 proc.). Wypadki z udziałem motocyklistów to 3,3 proc. wszystkich wypadków, a z udziałem rowerzystów 5,1 proc.



Komisja Europejska 20 lipca br. przyjęła dokument poświęcony poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym "Nowy program bezpieczeństwa na drogach na lata 2011-2020". Dokument przewiduje zmniejszenie o połowę liczby śmiertelnych wypadków drogowych w ciągu najbliższej dekady. W ramach programu przeprowadzonych będzie wiele inicjatyw w UE i państwach członkowskich, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa pojazdów, infrastruktury drogowej oraz edukacji uczestników ruchu drogowego.

Reklama

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji prowadzi szereg działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Resort jest koordynatorem rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej". W ramach programu organizujemy konkursy dla jednostek samorządu terytorialnego na realizację projektu budowy lub modernizacji miasteczek ruchu drogowego. Wspólnie z Komendą Główną Policji organizowane są ogólnopolskie akcje edukacyjne wśród dzieci i młodzieży "Rowerem bezpiecznie do celu", które promują bezpieczne zachowania rowerzystów w ruchu drogowym.

W Sejmie odbywa się konferencja dotycząca bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ministerstwo Sprawiedliwości otwierając konferencję przedstawiło założenia ogólnopolskiej kampanii społecznej "Ofiary wypadków drogowych - nasza wspólna odpowiedzialność". W części dyskusyjnej przedstawiciele poszczególnych resortów, eksperci do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz goście z krajów Unii Europejskiej wymieniają się doświadczeniami na temat sposobów ograniczenia liczby ofiar wypadków drogowych i poprawy bezpieczeństwa na polskich i europejskich drogach.

Konferencja ma na celu przygotowanie, na okres polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, propozycji założeń w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i sytuacji ofiar wypadków drogowych w Polsce i Unii Europejskiej.

Patronat nad II międzynarodową konferencją "Ofiary wypadków drogowych - nasza wspólna odpowiedzialność", która odbywa się od 21 do 22 listopada br., sprawuje marszałek Sejmu RP Grzegorz Schetyna. Konferencja jest organizowana w ramach Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Zgodnie z rezolucją ONZ obchody przypadają w trzecią niedzielę listopada. W tym roku dzień pamięci o ofiarach wypadków drogowych obchodziliśmy wczoraj (21 listopada).