• ~Zuzia K.
  (2013-08-31 12:06)
  Wśród pracowników FSO krążyła historyjka, jak to było z tą prywatyzacją. Otóż w szale sprzedawania wszystkiego co państwowe - wystawiono na sprzedaż FSO. Byli różni potencjalni kontrahenci. Zawracali głowę decydentom różnymi nieistotnymi duperelami. A tu decydowało tylko jedno - nie ile nad stołem, a ile pod stołem (czyli do kieszeni decydentów). No i przyjechali Niemcy z Volkswagena, zachwycili się super nowoczesną lakiernią, tłocznią etc i rozanieleni zaczęli snuć perspektywę produkcji nowoczesnego samochodu z niezawodnym silnikiem Volkswagena. A naszych to g... obchodziło, znacząco patrzyli na swoje spektakularnie odstające kieszenie i czekali, kiedy wreszcie Niemcy przestaną piep..yć od rzeczy i przejdą do rzeczy. Dalej są dwie wersje: 1/ że Niemcy się nie połapali w polskiej rzeczywistości, 2/ że Niemcy się połapali, ale oczekiwania "naszych" były zbyt duże. Potem przyszli Koreańczycy - i poszło, jak po maśle. Efekt - ano widzimy.
  To przypomina mi historię pertraktacji - za PRL-u - jednej z central handlu zagranicznego (wówczas obowiązkowy pośrednik w kontaktach z zagranicą) z Hiszpanami. Chodziło o spory kontrakt. Aż tu znienacka przyjechał Hiszpan (właściciel firmy) do nas, na ul.Kruczą i poprosił o projekt kontraktu. Nasi kręcili, kręcili, w końcu dali. Facet przeczytał, wyciągnął wieczne pióro, wstawił datę i zamachnął się do podpisu. Kilka osób z obłędem w oczach rzuciło się i fizycznie powstrzymało go od złożenia podpisu. Jakimś cudem udało się go przekonać, że podpisanie powinno nastąpić w Madrycie za kilka dni. Za kilka dni do Madrytu pojechała 9-cioosobowa delegacja. Spędzili tam tydzień. W międzyczasie Hiszpan wprowadził do umowy niekorzystne poprawki, ale delegacja wróciła z radiomagnetofonami, rajstopami i różnymi gadżetami. Potem posypały się premie za zakończone niebywałym sukcesem długotrwałe zagraniczne pertraktacje. Efekt - Polska straciła finansowo, kilku facetów zyskało radiomagnetofony, rajstopy dla żon i różne duperele oraz premie za zagraniczne pertraktacje. Pytanie - co się zmieniło od czasów PRL-u ??? Odpowiedź - stawki pod stołem.
 • ~autor
  (2013-08-31 17:03)
  jak możecie porównywać FSO ze SKODĄ??? a octavie z polonezem (pogięło was całkiem???
 • ~Aboj
  (2013-09-29 12:07)
  Kiedyś jak żyli fachowcy po przedwojennych uczelniach produkowaliśmy statki, okręty,samoloty, całe kompleksy energetyczne. Dzisiejsi młodzi PO wybitnych studiach dukający po angielsku nie potrafią wyprodukować dzwonka rowerowego.
 • ~Aboj
  (2013-09-29 11:50)
  Matoł zastał Polskę murowana zostawi drewnianą. Bo to małpa w gajerze za 10 tysiaków skrojonych skarbowi państwa.
 • ~lancki
  (2013-09-14 18:11)
  Cale szczescie! Nie dalismy sie niemieckiemu imerializmowi! Mamy naszych inzynierów i robotników. Nie bedziemy pracowac dla obcych kapitalistów. Nie dalismy sie wykorzystac! I tak trzymac. Obce koncerny z Polski won! Uciekac!
 • ~Wojtek z Chomiczówki
  (2013-09-05 07:43)
  To było ukartowane już od dawna. Czechami bardzo łatwo manipulować, jak holendrami. I eksperymentować na żywej tkance. Będą pierwsi ( z dawnego bloku RWPG ), którym się zalegalizuje marychę czy eutanazję.

  FSO, FSC, ZSD, FSM, it.p. duże zakłady w Polsce - to duże skupiska nieobliczalnych i buntowniczych Polaków, których trzeba było "spacyfikować", skłócając ich przy okazji. Mocna gospodarczo Polska NIKOMU w Europie nie jest potrzebna, a wręcz przeciwnie. Jeszcze by się znalazł drugi Piłsudski, a przy mocnej, niezależnej Polsce...
 • ~Skoda jednak jest awarjna
  (2013-09-02 18:20)
  Nie podbiła serc , ale na pewno wydrenowała kieszenie.
 • ~cd
  (2013-09-02 11:31)
  U NAS BYŁ TAKI MINISTER CO SIĘ NAZYWAŁ HAUSNER A CHWALIŁ SIĘ NA WSZYSTKICH STACJACH TV JAK TO PRZEPĘDZIŁ Z POLSKI INWESTORÓW FABRYK - HUNDAIA I SAMSUNGA - TACY TO WYBITNI EKONOMIŚCI RZĄDZĄ POLSKĄ . OBYDWIE TE FABRYKI PRACUJĄ NA SŁOWACJI POWINIEN TAM PÓJŚĆ I HAUSNER BY NIEŻREĆ POLSKIEGO CHLEBA.
 • ~no kto
  (2013-09-01 14:14)
  Rozebrali nas na kawałki, a nasza młodzież znikła tak szybko za "dobrobytem", jakby realizowała marzenia otumanionego pokolenia ich rodziców dziś wlepionego w telewizornię.
  Tymczasem i tak Europa zdycha ze starości. Starucha wolała się ratować naszymi dziećmi i tylko pociągnęła Polskę ze sobą.
  Może faktycznie jesteśmy narodem kłótliwców, szantażystów moralnych, snobów, przekupniów i kretynów, ale patrzcie ile europa pompuje kasy abyśmy w tym marazmie pozostawali..
 • ~hengaj
  (2013-09-01 09:44)
  MĄDRZY LUDZIE POTRAFIĄ ZNALEŻĆ WYJŚCIE Z KAŻDEJ SYTUACJI.
  POLAKOWI WYCHODZI TO JAKOŚ CIĘŻKO Z UWAGI NA ZAWIŚĆ JAKĄ
  KIERUJĄ SIĘ MALKONTENCI! W POLSCE JEST ICH ZA DUŻO DLATEGO
  TAK CIĘŻKO KRAJOWI ODBIJAĆ SIĘ OD DNA.
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.