Koniec jazdy na światłach w dzień przez cały rok? Mamy decyzję ministerstwa

| Aktualizacja:

Jazda na światłach mijania w dzień przez cały rok jest obowiązkowa. Jednak posłowie – powołując się na badania – chcieli zmiany przepisów i napisali w tej sprawie do ministra infrastruktury. Teraz resort odniósł się do ich pomysłu.

wróć do artykułu
  • ~pomnik prezesa
    (2019-08-31 06:41)
    Ustawę o używaniu świateł przez całą dobę podpisał NAJWIĘKSZY CZŁOWIEK WSZECH CZASÓW ,który starał się być prezydentem RP więc nigdy nie powinien nastać czas zmiany zasady jazdy ze światłami . LK.
  • ~Edek
    (2019-08-30 11:14)
    A turysci z zagranicy. Chyba wyciagna zarowki z lamp . Albo??
  • ~Mądry po szkodzie.
    (2019-08-29 07:49)
    Co jak co ale wzięto przykład od Czechów, a nie od państw bardziej rozwiniętych, ale jak zwykle Polak mądry po szkodzie.
  • ~Paweł - kierowca od 15 lat
    (2019-08-28 14:24)
    Jazda ze światłami w ciągu dnia znacznie ale to znacznie poprawia widoczność aut nadjeżdżających z naprzeciwka - szczególnie w pełnym słońcu lub mgle w dzień. Więc wydaje mi się, że taki przepis powinien ciągle obowiązywać. Wiele razy wyprzedzając auta nie zauważałem samochodów z wyłączonymi światłami z naprzeciwka od razu. A wzrok mam raczej dobry :)
  • ~t.runo
    (2019-08-27 12:50)
    W ogóle nie przeszkadza mi jazda z zapalonymi światłami. Mogę jeździć i nie przeszkadza mi to u innych, a jak choćby jedna osoba rocznie uniknie śmiertelnego wypadku dzięki zapalonym światłom to warto
  • ~Notoryczny kierowca
    (2019-08-26 20:25)
    Na własnym przykładzie mogę potwierdzić,że światła włączone w dzień pomagają.Miałem całą masę sytuacji gdzie było to przydatne i mogę potwierdzić,że jest dzięki temu bezpieczniej.Patrząc w lusterka natychmiast rozpoznajesz auto nadjeżdżające,to samo jest przy zakrętach w lasach gdzie wystarczy mignięcie świateł między zaroślami żebyś wiedział ,że za zakrętem pojawi się auto i takich sytuacji jest cała masa.Nie wiem ile,kto i jak jeździ,ale ja jeżdżę bardzo dużo i nie zgodzę się z nikim kto twierdzi,że jest to nie przydatne.Jedynie fanatycy spalania będą się spierać"bo auto mi pali o 4%. więcej".Czy te parę procent jest warte ludzkiego życia?
  • ~Łobuz
    (2019-08-26 20:03)
    Wreszcie piesi będą stawać i nasluchiwac czy jedzie auto bez świateł bo nie widać. A jak są włączone to jak te ćma do światła leci
  • ~Zacisk
    (2019-08-26 17:42)
    Jak zwykle guwniany artykuł. Nabijanie kasy dla państwa Jak by niemozna było samemu decydowac Demokracja czy dyktatura
  • ~Waldi
    (2019-08-26 09:19)
    Przecież każdy może zadecydować czy jeździć na swiatlach czy nie. Denerwuje fakt wysokich kar za ich brak. Również naszej Policji często brakuje tych świateł-jesteśmy tylko ludźmi.
  • ~Raf
    (2019-08-26 08:49)
    Badania przedstawione w artykule nie biorą pod uwagę ilości przyrostu aut na drogach między 2005 a 2019. W tym czasie diametralnie wzrosła ilość aut na drogach co z tym idzie zwiększyła się ilość wypadków. Jednak jak zawsze panowie muszą się wykazać że coś robią i jak to mają w zwyczaju robią to z szkoda dla wszystkich .
  • ~Lech
    (2019-08-26 08:31)
    Zgaduje że tu raczej chodzi o kasę. Włączone światła to nieco większe zużycie paliwa. Niby niedużo ale jak je pomnożyć to przez ilość aut i ilość podatków zawartych w paliwie to na pewno jest to znacząca kwota.
  • ~Gość Serwisu.
    (2019-08-26 07:51)
    Jako i kierowca i rowerzysta uważam że rezygnacja z jazdy w dzień to błąd. W samochodzie jak cię moge, widać cyklopa. Ale już na rowerze jadąc po drodze publicznej drgania kierownicy są na tyle duże a lusterko na tyle małe że tych jadących na cyklopa widać słabo.
  • ~Konik
    (2019-08-26 04:35)
    Włączone światła poprawiają widoczność pojazdu nawet w dobrych warunkach. Jak ktoś nie wierzy to niech spróbuje trochę bardziej dynamicznej jazdy, wyprzedzania kawałek przed wzniesieniem. Jestem młodym kierowcą, a już nie raz musiałem gwałtownie hamować bo próbujące wyprzedzic mnie auto leciało na czołówkę ... Lepiej niech się zastanowią nad zalegalizowaniem oświetlenia podwozia np. neony itp. Skoro tiry mogą świecić po oczach bardziej niż bożonarodzeniowe choinki, to dlaczego auto osobowe nie może być bardziej widoczne od spodu? Czy to bardziej razi po oczach innych kierowców? Jeżeli kolorowe oświetlenie rozprasza uwagę, jak niektórzy twierdzą to można przecież zastosować oświetlenie np halogen o niewielkim natężeniu ... Przydatne np gdy chcemy sprawdzić czy np nie cieknie nam olej itd.
  • ~Łodzianin2
    (2019-08-25 22:19)
    lepiej niech uchwalą zakaz wyprzedzania się ciężarówek na 2-pasmowych autostradach i tworzeniu w związku z tym wielu niebezpiecznych sytuacji
  • ~Damian Kubik
    (2019-08-25 22:18)
    Nie można tego zmienić. Chociażby ze względów bezpieczeństwa. Mieszkamy w takim rejonie Europy że nawet dróg bezpiecznych nie mamy. Swoją drogą świadomość Naszych kierowców i to jak się uczy przyszłych co by po drogach jeździli jest na prawdę nikła (miszczy lewego pasa i co ja mogę bo mam 150km pod nogą albo naklejka typu Józio w samochodzie zachowaj odstęp i jadę lewym pasem 100 bo bezpiecznie z rodziną), śmiechu warte. Ronda, czemu kur...a nie można włączyć kierunkowskazu dając innym informację do upłynnienia ruchu? Ludzie! Robimy się coraz to większymi egoistami a nie powinniśmy być!!!
  • ~Ślązok
    (2019-08-25 22:06)
    To będziecie musieli ludziom oddać pieniądze za mandaty które otrzymali za jazdę bez świateł
  • ~Xcx
    (2019-08-25 21:27)
    A ja jeżdżę na pół świateł bo trzy lata temu żarówka mi się przepalila
  • ~Destiny_1967
    (2019-08-25 20:13)
    ..... miesięcznie wyjeżdżam samochodem ok 7-8 tys. km. Zawsze .... ale to zawsze auto z zapalonymi światłami jest identyfikowane na drodze szybciej niż bez świateł .... sam nie raz doświadczam tego np. wyprzedzając kombajn lub ciągnik ..... niestety PIS już tradycyjnie podejmuje złe decyzje ...
  • ~Piotr
    (2019-08-25 20:11)
    Ręce same składają się do klaskania czytając ten artykuł? Od kiedy w Polsce obowiązuje całoroczna jazda na światłach mijania? Bzdura kompletna, a autor tekstu powinien zaprzestać pisać jakiekolwiek artykuły. Jazda na światłach mijania jest obowiązkowa pod warunkiem, że samochód nie jest wyposażony w światła dzienne.
  • ~KIEROWCA
    (2019-08-25 20:04)
    Jak wytna stare drzewa co umożliwi włączanie się do ruchu z drogi podporządkowanej to można się zastanowić bo często gdyby nie światła pojazdu na drodze uprzywilejowane to nie można było by się bezpiecznie włączyć do ruchu prze te ich stare topole które podobno nie mogą być wycięte nic nie widać. Na pół pasa trzeba wyjechać żeby coś zobaczyć A najgorsze że nawet na zakrętach przy wyjeździe jest ich jak w lesie jedna przy drugiej. Poza tym prze ich zagęszczenie nie ma się jak ratować jak ktoś z naprzeciwka wykona nie przepisowy manewr. O co wszystkim chodzi na czym wy chcecie oszczędzić. Życie nie ma ceny!

Może zainteresować Cię też: