Eksperci ostrzegają przed największą plagą polskich dróg. Oślepiasz? Uważaj, bo stracisz dowód rejestracyjny i dostaniesz wysoki mandat

| Aktualizacja:

Oślepianie to największy problem kierowców na polskich drogach. Jednocześnie co czwarty narzeka, że światła w jego aucie są zbyt słabe, by mógł dobrze widzieć nocą – alarmuje Instytutu Transportu Samochodowego w wynikach najnowszego raportu.

wróć do artykułu
  • ~kierowca komara
    (2019-01-24 09:18)
    naprawde niektore samochody maja takie wynalazki ze az zdziwienie bierze jak przeszedl przeglad swieca jak choinki lub wogole nie widac tak z tym trzeba szybko zrobic porzadek
  • ~Radomskower
    (2019-01-24 07:40)
    Powinien byc obowiazek całodobowego jezdzenia na swiatłach tzw drogowycj czyli krotkich lub dziennych fabrycznie montowanych . Żadnych swiatel majsterkowiczow z pięcioma diodami ktore sa kedwo widoczne.karac kierowcow za jazde na swiatlach przeciwmgielnych w terenie zabudowanym i gdy nie ma mgly.
  • ~tor
    (2019-01-24 08:51)
    Wysoki mandat ? Pewnie TAK wysoki jaki otrzymał marny kierowca SOP który spowodował REALNE panie policjancie zagrożenie życia i zdrowia KOBIETY i DZIECKA przechodzących po pasach Otrzymał 220 zł Panowie zwykli kierowcy . Prosze w czasie zatrzymań przypominac to patrolom . OBLIGATORYJNIE . Właśnie w ten sposób policja walczy z piratami jak widac nie ze wszystkimi
  • ~Ferdek
    (2019-01-24 11:57)
    Jak nie potrafisz sam wymienić żarówki jedź do mechanika. Wielu tak wymienia żarówki, że świecą one Panu Bogu w okna, albo mają zeza.
  • ~gostek
    (2019-01-24 09:24)
    To prawda , praktycznie co drugi pojazd spotkany na drodze ma nieprawidłowo ustawione światła (niefachowo wykonywane przeglądy i niechlujstwo kierujących) . Wiele pojazdów jeździ ,,ślepych na jedno oko (ukłony dla policji) . Większość pojazdów ma światła po prostu słabe , wynika to z wieku tych pojazdów (mętnienie plastikowych kloszy reflektorów , spadki napięcia w instalacji elektrycznej) . Jakaś recepta ? Moim zdaniem : uczciwe przeprowadzanie przeglądów (słabe i źle ustawione światła = brak dopuszczenia pojazdu do ruchu) oraz skuteczne mobilizowanie policji do wykonywania swoich obowiązków w zakresie kontroli ruchu drogowego .
  • ~kiero
    (2019-01-24 16:01)
    Co za b.z.d.u.ra. Największy problem kierowców to ułańska fantazjia, prędkość, pijaństwo za kółkiem,brak kierunkowskazów.
  • ~MISZA
    (2019-01-24 12:12)
    W KOŃCU!!!!!!!!!!!!!! POWINNO BYĆ 1 000,00 zł I ZATRZYMANIE PRAWA JAZDY NA 3 MIESIĄCE. MOŻE TO BY ODUCZYŁO BARANÓW "PODBIJANIA" NA LEWO DOWODÓW!
  • ~nd-st
    (2019-01-24 12:18)
    A ile ma wynosić minimalne natężenie poszczególnych rodzajów świateł? Czy w przepisach jest to w ogóle określone?
  • ~guest
    (2019-01-24 09:53)
    a mi się wydaje, że to nie o zamienniki chodzi, tylko o to, jak montują światła w europejskich SUV-ach...
  • ~3333333333
    (2019-01-24 12:50)
    Asystent Swiatel Drogowych, to dopiero jest dyskoteka. Dziura, zakret i wszyscy nic nie widza.
  • ~Nie_oślepiam
    (2019-01-24 17:15)
    Warto przypomnieć art. 30 PoRD, bo mało kto go chyba zna. "Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła."
  • ~Lauda
    (2019-01-25 09:46)
    Bezmyślność 80% "kierowców" to jazda autostradą (130 km/h) w deszczu lub śnieżycy na światłach do jazdy dziennej. Nowsze auta mają je tylko z przodu. Zaledwie kilka procent pozostałych używa w tych warunkach tylnych świateł przeciwmgielnych. Większość nie wie nawet jak je włączyć lub nie wiedzą że jest to standardowe wyposażenie każdego nowego auta. Przy wyprzedzaniu Tira widoczność spada do 10 - 20 m. Brak wyobraźni szokuje!
  • ~Maniek
    (2019-01-25 07:18)
    Przede wszystkim zmienić przepisy odnośnie świateł przeciwmgielnych i mocno karać za ich nieprzestrzeganie! Aż krew zalewa, jak co trzeci jedzie na światałach mijania i przeciwmgielnych razem. A po deszczu, to już ślepi prawie tak, jak na drogowych. Trzeba zrobić z tym porządek.
  • ~Katolik
    (2019-01-25 09:28)
    Kiedy wejdzie przymusowe badania psychologiczne dla kierowców osobowek tak jak w ciężarowych i skończy się problem! Połowa kierowców nie powinna mieć uprawnień
  • ~Andzelo
    (2019-01-25 12:47)
    Moim skromnym zdaniem najbardziej oślepiają te nowoczesne aktywne ledy co zmieniają niby natężenie wprost proporcjonalnie do odległości, i tzw. halogeniarze co jeżdżą wna włączonych przy mokrej nawierzchni.
  • ~Hcxx
    (2019-01-25 07:31)
    Jestem pełen podziwu i głupoty co kierowców kieruję jazda za dnia na przeciwmgielnych (światła dzienne czy co????) Mistrzostwem też jest jazda na pseudo xenonach z allegro montowanych w 20 letnich samochodach np fabia I gdzie światło świeci wszędzie. Impreza zaczyna się w czasie stłuczki i poszkodowany powie ,że allegrowe xenonki go oślepiły a rzeczoznawcy tylko czekają na to żeby wystawić rachunek za szkody (to samo co pijany kierowca) Wydaje mi się ,że najbardziej oślepiają najnowsze auta z LEDowymi reflektorami.
  • ~koncert
    (2019-02-06 20:44)
    Umyjcie te wraki to będziecie lepiej widzieć
  • ~Jaro
    (2019-01-28 19:47)
    Obowiązek całodobowego używania świateł mijania - skutek: wypalanie lamp oraz żarówek, dlatego w nocy jakość światła jest słaba.
  • ~KaRo
    (2019-01-25 19:39)
    Nikt nie wspomina o założonych lampach z Anglików za 1/4 ceny normalnych. "tansze są, a mnie i tak nie oślep"...
  • ~Jan