Szybcy i wściekli na rowerach. Utemperują ich spowalniacze na ścieżkach? Policja jest "za"

| Aktualizacja:

Spowalniacze na ścieżkach rowerowych – to jeden z pomysłów radnej z Warszawy na utemperowanie rozpędzonych rowerzystów, w tej sprawie złożyła nawet interpelację. Dziennik.pl sprawdził, co o tym rozwiązaniu sądzi Komenda Główna Policji i Czesław Lang, czyli jeden z najwybitniejszych kolarzy w historii polskiego sportu oraz Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie.

wróć do artykułu
 • ~Zepp
  (2018-06-07 11:47)
  Dzięki rowerowi cham polski zyskał nowy środek wyrazu
 • ~k-ac
  (2018-06-07 12:21)
  Ta nowa "poprawność polityczna" czyniąca z rowerzystów święte krowy i lepszy gatunek ludzi przynosi efekty takie właśnie. Sam jeżdżę rowerem od wielu lat i dawniej nie było z tym żadnego większego problemu. W parkach i na trasach spacerowych nie było żadnych wyznaczonych dróg rowerowych i kultura i wzajemny szacunek sprawiały, że nie było większych konfliktów. Obecnie na wielu takich trasach piesi zostali spędzeni na wąski pasek a 2/3 drogi zajmuje ścieżka rowerowa. W moim mieście na niektórych głównych szlakach handlowych połowę chodnika zajmuje ścieżka rowerowa a piesi mają potulnie przemykać się pod murami jak intruzi. Bo włodarze wielu miast chcą popisywać się jacy są nowocześni, gdyby to było możliwe, to najchętniej przepędzili by pieszych do podziemnych tuneli by nie przeszkadzali rowerzystom.
 • ~Krakus
  (2018-06-07 11:18)
  Ciekawe kiedy w Krakowie zacznie karać się tych bezmózgowców potrącających ludzi na chodnikach i dziwiących się, co pieszy robi na chodniku.
 • ~Leo
  (2018-06-07 11:39)
  Niestety, na chodnikach mamy do czynienia z terrorem rowerzystów z zaburzeniami poznawczymi.
 • ~Pieszy
  (2018-06-07 10:55)
  ... to rowerzyści na Ursynowie używają ścieżek rowerowych? To ewenement, bo zwykle ich widzę na ulicy lub chodniku obok ścieżki. Nie ma sensu montować spowalniaczy na ścieżkach - nie wpłyną na prędkość rowerzystów poruszających się ulicami i chodnikami.
 • ~JarosławK.
  (2018-06-07 11:26)
  Najgorsze jest skrzyżowanie ulicy ze ścieżką rowerową oraz przejazd po pasach rowerem. Tego kierowca nie jest w stanie dostrzec, jeśli rowerzysta pędzi ponad 50 km/h. Pokonuje w kilka sekund 100 metrów. Kierowca nawet nie zdąży zareagować. Co gorsza rowerzysta też i wpada na samochód. Ja na rower zdawałem kartę rowerową w wieku 13 lat. Może warto wrócić do tego obowiązku. Warto wprowadzić obowiązkową rejestrację rowerów. Wtedy łatwiej byłoby wlepiać mandaty i kontrolować całe towarzystwo.
 • ~swd
  (2018-06-07 11:18)
  Nie ma to jak za kolosalne pieniądze generować nowe problemy. Po co te ścieżki? Chcesz jechać szybko to jedź ulicą a na chodnikach dla słabszych rowerzystów zrobić ruch pieszo rowerowy z pierwszeństwem pieszych. Tylko koniecznie wprowadzić tablice rejestracyjne dla rowerów i OC.
 • ~ziol
  (2018-06-07 11:03)
  Problem leży gdzieś indziej - edukacja, od początku, a raczej jej brak.
 • ~Xyz
  (2018-06-07 13:00)
  Szefem ZDM w Warszawie jest rowerzysta, bez wiedzy kierunkowej i doświadczenia drogowego. Wcześniej był jedynie pełnomocnikiem rowerowym w miescie. Jak został szefem zdm to posciągał tu sobie swoich fumfli rowerzystow, którzy bez ładu i składu zwężają ulice, korkuja ruch w mieście byle wepchnąć ścieżkę rowerową. Wypowiedź przedstawicielki zdm, że się nie da, jest więc typowa dla tej jednostki - bo zdm nie zrobi nic, żeby ukrócić rozpasanie kalesoniarzy, czyli swoich kolesi.
 • ~Laszlo
  (2018-06-07 11:08)
  Bo jadąc rowerem każde zatrzymanie, a nawet zwolnienie kosztuje sporo siły przy ruszaniu. Chciałbym zobaczyć tych brzuchatych kierowców jadących 10 km rowerem do pracy i zwalniających przy każdym skrzyżowaniu do "bezpiecznej" prędkości. Ogólnie rzecz biorąc Polacy rowerami też jeżdżą beznadziejnie. W Holandii wszyscy jadą równym, średnim tempem, a u nas jakieś wyścigi i wyprzedzanki. Stroje jak na Tour de France bawią mnie najbardziej i te zaczęte miny :)
 • ~Mnietekk
  (2018-06-07 11:20)
  Chodzi wyłącznie o geszeft. Jest układ z firmami robiącymi spowalniacze, słupki itd i za łapówy skorumpowane urzędasy stawiają za nasze pieniądze przeszkody gdzie tylko się da. Zło dzieje i nic więcej. Niedługo w domu wam postawią ochroniarza, który za wasze pieniądze będzie sprawdzał, czy robicie ku pę o właściwej godzinie. Pogonić to stado nierobów, które powoli i skutecznie zamienia nas w niewolników. W żadnym kraju w Europie nie ma tylu spowalniaczy co w Polsce. Jakim cudem nie najbogatsze państwo przoduje w tym temacie? Ano takim, że ludzie są ślepi i pozwalają urzędnikom na wszystko. Bokiem wam to wyjdzie już niedługo, jak będziecie tyrać wyłącznie na utrzymanie tej armii nierobów. Nóż mi się otwiera, jak słyszę o kolejnym pomyśle tych byd laków. Każdy, ale to każdy pomysł ma na celu ograbienie obywatela.
 • ~Starogardzianin
  (2018-06-07 12:47)
  Miasto Starogard Gdański miasto sie stara i buduje ścieżki rowerowe a wielu rowerzystów dalej jedzie jezdnia . Gdzie jest policja?
 • ~aaaa
  (2018-06-07 11:12)
  W żadnych przepisach nie ma mowy o ścieżkach rowerowych. Ścieżki to są w lesie lub wydeptane na trawie. Reszta to DROGI rowerowe. Drogi powinny być budowane w taki sposób by użytkownicy mogli po nich jeździć bezpiecznie z prędkościami dozwolonymi w danym obszarze czyli np do 50km/h w terenie zabudowanym (w końcu nie jest to jakaś nadzwyczajna prędkość dla roweru szosowego). Problem jest taki, że urzędnikom wydaje się, że rower służy do wleczenia się i tylko do tego. Budują drogi rowerowe byle jak, bez pomyślenia o bezpieczeństwie. Rower dla wielu to alternatywa dla samochodu i chcą móc jeździć z prędkościami dozwolonymi w PORD.
 • ~nabu
  (2018-06-07 13:46)
  w wiekszości wypowiadaja się tu grube tuczniki jeżdżące swoimi trumnami na 4 kółkach i zazdrosni o szczupłe i gibkie ciała rowerzystów
 • ~psycholog kliniczny
  (2018-06-10 11:21)
  Szybcy i wsciekli na rowerach - czyli osobnicy z zaburzeniami psychicznymi.
 • ~jj25
  (2018-06-07 15:03)
  Zlikwidować w miastach te cholerne BEZPŁATNE "ścieżki" i w ich miejsce zrobić BEZPŁATNE PARKINGI! Będzie to prawie bez kosztowo, a rozwiąże w mieście ten SZTUCZNIE STWORZONY problem parkowania!!! Sztucznie stworzony, bo zrobiły go wsiowe matoły, które wzięły się za "rządzenie" w miastach!
 • ~__biker
  (2018-06-07 11:33)
  Dla jednych próg... dla innych hopka.
 • ~zenek_z_czosnkowa
  (2018-06-07 13:05)
  OBYWATELSKIEJ ale o tym sza w ger.ma.ńskiej g@dzinówce. Mam "górala" na kołach 29 x 2,2" przez progi zwalniające i krawężniki przelatuje na tych kołach jak odrzutowiec więc kogo one by zwalniały ? Dzieci na rowerkach trójkołowych, lewackich "aktywistów" na cieniutkich kołach ich różowych kolarek ? Chyba naturalnym będzie, że jak ktoś zobaczy próg zwalniający na ścieżce to natychmiast skręci na chodnik i wtedy dopiero zaczną się potrącenia pieszych. Zresztą po co się ograniczać może od razu pani radna rozciągnie stalowa linkę między drzewami na wysokości szyi rowerzystów ....
 • ~co za ci..l to wymyslił
  (2018-06-07 12:27)
  jeszcze róbcie dziury
 • ~pepe
  (2018-06-07 12:10)
  pewnie producent progów wciska łapówki :)

Może zainteresować Cię też: